Międzynarodowy Dzień Tolerancji - co ma na celu?

18.11.2020, 16:51 0 komentarzy
Międzynarodowy Dzień Tolerancji - co ma na celu?

Dnia 16 listopada, od prawie 25 lat jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Tolerancji ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Stosunkowo bardzo dużo osób regularnie boryka się z brakiem akceptacji i to właśnie ta data ma to oznajmiać. Zwrócenie się z prośbą do licznych instytucji publicznych, naukowców i rządów tego typu jest natchnieniem do tego, żeby znaleźli wyjście z tego dużego problemu. Organizacji UNESCO bardzo zależy przede wszystkim na tym, by wyeliminować brak akceptacji przez edukowanie, czy również prowadzenie licznych paneli dyskusyjnych, które mają na celu promowanie akceptacji oraz skłonienie do braku poniżania osób dyskryminowanych.

Regularnie powstające akty terroru, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji, były spowodowane stworzeniem tejże inicjatywy. Z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników, zmagają się właśnie te grupy, co stwierdzono na przestrzeni kilku lat. Oznaki braku aceptacji mogą być potężnie krzywdzące dla osób krzywdzonych, stąd też celebrowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma wspominać o różnych sytuacjach, w których dochodzi do użycia siły, a także pomóc w wyszukaniu głównych przyczyn pojawiania się nietolerancji. Żeby obeznać się w tym, czym tak naprawdę jest poszanowanie nie swoich praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz akceptacja różnic indywidualnych, przydatne są tego rodzaju przedsięwzięcia, które z całą pewnością stają się pomocne w tym zakresie. Ponadto ma kształcić, uczyć umiejętności wysłuchiwania, rozumienia innych ludzi, ale także doceniania różnego rodzaju kultur.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - w jaki sposób obchodzono go w Polsce?

Generalny manifest ogłosili prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast, w którym to przeciwstawiają się fizycznej i werbalnej agresji wynikającej z homofobii i rasizmu, ale i też przekazują niewiarygodne wsparcie dla tych osób. Prezydenci miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice podpisali się pod tymże manifestem. Solidarność dnia 16 listopada będzie ukazywana przez wywieszanie tęczowych flag oraz oświetlenie budynków, jak ogłosił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. W szczególności w tęczowych barwach został oświetlony Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.

Tagi:

Zostaw komentarz