Technology

Stan wyjątkowy

06.09.2021, 08:10 0 komentarzy
Stan wyjątkowy

Od zaledwie paru dni w pasie nieopodal granicy z Białorusią rozpoczął się stan wyjątkowy, którym ogarnięto aż sto osiemdziesiąt trzy lokalizacji, czyli pewien fragment rejonów województw podlaskiego a także lubelskiego. Wprowadzony został na trzydzieści dni na mocy nakazu prezydenta wniesionego na wniosek rządu. Gabinet Morawieckiego Mateusza wyjaśnił naniesienie stanu wyjątkowego zajściem na granicy z Białorusią i działaniami dyktaturą Łukaszenki Aleksandra, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której migranci są wykorzystywani. Zgodnie z opinią rządu polskiego migranci przywożeni są na granice przez służby reżimu białoruskiego. Znajduje się wśród nich grupa, która od kilku tygodni obozuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

Oprócz tego rząd sygnalizował też zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których w niewielkiej odległości od granicy z Polską będzie ćwiczyć około 200 tysięcy żołnierzy białoruskich i rosyjskich. W oparciu o konstytucję, stan wyjątkowy można nanieść, kiedy w sytuacjach szczególnych zagrożeń środki konstytucyjne są niewystarczające. Natomiast zarządzenie prezydenta o nałożenie stanu wyjątkowego może anulować Sejm, z tego powodu już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy politycznych opozycji zwrócił się też szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynator specjalnych służb Mariusz Kamiński, który mówił o szczegółach zagrożenia swobody naszego kraju i integralności granic naszego kraju. Oznajmił także, że podporządkowane na dzień dzisiejszy przez reżim prezydenta Łukaszenki, uskutecznia ogromną międzynarodową operację migracyjnej turystyki. Co więcej wskazał, że białoruski reżim uruchomił jakiś czas temu połączenia z Libanem. Z kolei Siemoniak Tomasz, poseł KO podał do ogólnej wiadomości, iż w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek dotyczący uchylenia decyzji prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Podkreślił, że w argumentacji rozporządzenia nie ma informacji o tym, że obecne zagrożenie nie może być usunięte z wykorzystaniem istniejących już środków. Koniec końców Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego tuż przy granicy z Białorusią.

Zostaw komentarz

Ostatnio opublikowane