Walka przeciwko szkodliwym oparom

19.11.2020, 12:01 0 komentarzy
Walka przeciwko szkodliwym oparom

Raptem kilka dni temu obchodzony był Dzień Czystego Powietrza.Z tego względu powinno się nabrać nieco refleksji odnoszących się do dużego problemu, pojawiającego się na obszarze całego kraju. Mowa tu rzecz jasna o smogu, który z pewnością może okazać się dla wielu ludzi naprawdę bez granic katastrofalny. Substancje chemiczne, którymi oddychamy niemalże każdego jednego dnia, oczywiście mają związek z rozpowszechnianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się cały świat już prawie rok. W sposób niewątpliwy warto regularnie objaśniać czym jest degradacja powietrza bądź też jakimi metodami można z tego rodzaju kłopotem walczyć.


Z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza w kilku telewizyjnych programach poruszony został właśnie ten temat. Warto w głównej mierze orientować się, że obecnie w Polsce zaczął się grzewczy sezon, a wraz z nim wrócił też problem ze smogiem. Ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na zapobieganie zatruciu powietrza. Większość smogu w naszym kraju produkujemy sami w naszych domach, o czym napomknął Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie wyeliminujemy kotłów, które zanieczyszczają nam środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.


Co więcej, w walkę z zanieczyszczonym powietrzem podpiął się też Zespołów Elektrociepłowni PAK. Produkowana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia, za ok. 10 lat będzie zeroemisyjna, jak zadeklarował Piotr Woźny, prezes spółki. Miejmy na uwadzę również fakt, iż, iż kłopot ze smogiem oraz z SARS-CoV-2 możemy ze sobą wyraźnie połączyć. Epidemia SARS-CoV-2 pojawiła się w miejscach o niepojęcie wysokiej degradacji środowiska, czyli we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


W kwestii smogu bezspornie należy też być świadomym tego, co w zasadzie jest najważniejszą tego przyczyną. A zatem jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu bez liku destrukcyjnych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wymienionych perspektyw jest niesamowicie ważna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie a także zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Tagi:

Zostaw komentarz