Wybory prezydenta w Stanach Zjednoczonych zaczynają się już niedługo

15.09.2020, 10:46 0 komentarzy
Wybory prezydenta w Stanach Zjednoczonych zaczynają się już niedługo

W roku bieżącym USA zagłosuje na nowego prezydenta. W tej chwili obowiązek ten wypełnia Donald Trump i oczywiście stara się on o kolejną kadencję. Jednakże konkurencja działa i pięćdziesiąt dni przed wyborami jest szansa zapoznać się z badaniami. Jak dokładnie się rozwija sytuacja na tę chwilę? Które szanse są najlepiej rokujące? W porównaniu z ostatnimi wyborami, największy rywal obecnego prezydenta ma o wiele większą przewagę.

Kandydat partii Demokratów, Joe Biden, posiada ponad siedem procent wyższości nad teraźniejszym prezydentem USA. Jednakże komitet wyborczy Donalda Trumpa nie przejmuje się tym i nie uważa, by aktualne badania oddawały przyszły wynik głosowania. Ostatnio sytuacja była naprawdę podobna - Clinton w ostatnich wyborach także wyszła na prowadzenie, lecz jej przewaga nie okazała się bardzo wielka. Było to zaledwie 2,3 procenta. Niezależnie od tego, iż Hillary Clinton miała przewagę oraz dostała większą ilość głosów, biorąc pod uwagę cały kraj, przegrała starcie z aktualnym prezydentem.

Ciekawe jest to, że w Stanach nie decyduje o ilość indywidualnych głosów nie przesądza o wygranej. Przeważający będzie głos elektorów - w każdym stanie określona jest ich liczba i uzależniona jest ona od populacji w danym stanie. W tej chwili walczy ze sobą w znacznej mierze kilka stanów - Floryda, Pensylwania, Wisconsin, Michigan oraz Arizona.

stanach panuje inna sytuacja. W niektórych stanach przewodzi kandydat Republikanów, w innych stanach kandydat Demokratów. Sytuacja więc nie będzie jednoznaczna. Dużo zdecydowanie zależeć będzie od ogólnych punktów widzenia w wybranym miejscu - zdarzyć się może, że obywatele posiadają poglądy typowo republikańskie, a niekiedy są to demokratyczne poglądy. Mimo to nawet w miejscach typowo republikańskich w ostatnim czasie zaszły wielkie zmiany. Sporo dzięki młodym ludziom, którzy posiadają stosunkowo liberalne poglądy, a decydują się przeprowadzić przez tanie mieszkania. Takie głosy mogą mieć wielki wpływ na wybór nową głowę państwa.

A jakim sposobem odbędzie się oddanie głosu podczas trwania koronawirusa? Przez pandemię wybory potrwają trochę dłużej, albowiem rozpoczną się dokładnie w tym miesiącu. Ogromna ilość Amerykanów zdecydowała się oddawać swój głos metodą korespondencyjną.

Trzeba zatem poczekać na dalszy rozwój sytuacji - jeśli weźmiemy pod uwagę ostatnie wybory, nic nie może być jasne więc sugerowanie się publiczną opinią się może okazać nietrafione.

Tagi:

Zostaw komentarz