Ciekawostki

Zawody dawnej Warszawy

User Rating: / 8
KiepskiSuper 

Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje na temat profesji, które bezpowrotnie zostają zatracane, pomimo, że stanowią spuściznę naszej kultury, historii i rzemiosła. Kto bez chwili zastanowienia powie, czym zajmował się zdun, folusznik czy szkutnik? Są to zawody całkowicie zapomniane, o których w większości nie tylko nic nie wiemy, ale nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w ogóle istniały. Adiutanci, miejscy kaci, czy szambelani papiescy to tylko niektóre z niezwykłych i niespotykanych zawodów, których przedstawicieli możemy odnaleźć spacerując alejami warszawskiego Cmentarza Powązkowskiego. Dla nas część z tych profesji jest całkowicie niezrozumiała, tymczasem w XVIII wieku stanowiły one kluczowe role w prawidłowym funkcjonowaniu większości miast Rzeczypospolitej.
fot. ipowazki.pl

Read more...

 

Buntowniczki przeszłości - bohaterki teraźniejszości

User Rating: / 3
KiepskiSuper 

Jestem kobieta pracująca, żadnej pracy się nie boję” - mawiała bohaterka kultowego serialu „Czterdziestolatek", grana przez Irenę Kwiatkowską. Zapewne nie spodziewała się, że jej słowa staną się mottem dla wielu współczesnych kobiet. Według badań Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich kobiety w policji stanowią obecnie ponad 13% wszystkich zatrudnionych osób, natomiast w armii - 2%. Zmiany są także dostrzegalne na korytarzach uczelni technicznych, na których w ciągu ostatnich 6 lat liczba studentek wzrosła o 24 tys.
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe


Read more...

 

Najchętniej czytane artykuły AD 2011

Koniec roku to typowy moment podsumowań. Dziś prezentujemy 10 najchętniej czytanych artykułów na naszym portalu. Aby było nieco sprawiedliwiej i publikacje z końca roku nie były pokrzywdzone ilość wejść była dzielona przez ilość miesięcy istnienia danego artykułu na naszym serwisie.
2011

Zapewne każdy ma swoich faworytów i warto sprawdzić, czy znaleźli się w zestawieniu. Zapraszamy do lektury.

Read more...

 

Zabytkowe szczecińskie poczty - relacja specjalna

User Rating: / 3
KiepskiSuper 

Dwa zabytkowe budynki pocztowe stanowią ważny element w programie niemal każdej trasy wycieczkowej po Szczecinie. Chodzi tutaj o neogotycki budynek poczty głównej przy Alei Niepodległości oraz o budynek przy Ulicy Dworcowej wybudowany w podobnym stylu architektonicznym.
poczta przy ul. Dworcowej w Szczecinie

Niestety oba są niedostępne do zwiedzania wewnątrz, więc poza samymi pracownikami niewiele osób wie, jak wyglądają od środka. Udało nam się na jednak uczestniczyć w specjalnej wycieczce prezentującej wnętrza obu budynków zorganizowanej przez Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników. Zapraszamy do przeczytania relacji z tego wydarzenia oraz obejrzenia galerii zdjęć prezentujących to, co zwykle niedostępne dla zwykłego śmiertelnika.

Read more...

 

Wiadukt Cize-Bolozon

User Rating: / 2
KiepskiSuper 

Dzisiejsze zdjęcie dnia na Wikimedia Commons przedstawia wiadukt drogowo-kolejowy nad rzeką Ain wchodzący w skład linii kolejowej Haut-Bugey na trasie Paryż-Genewa. Jeśli kogoś zafascynował ten widok na tyle, że chciałby się o samym wiadukcie dowiedzieć czegoś więcej, zapraszam do przeczytania całego artykułu.
Wiadukt Cize-Bolozon

Read more...

 

Jak kładziono pierwszy kabel przez Atlantyk

User Rating: / 11
KiepskiSuper 

Brytyjski serwis „Wired” opublikował w dziale news artykuł dotyczący pierwszej wiadomości telegraficznej wysłanej przez Atlantyk 16 sierpnia 1858 roku. Trzeba przyznać, że ta historia z obecnej perspektywy wygląda niezwykle sentymentalnie.
mapa połączeń Eastern Telegraph Company

Read more...

 

Ekshumacja grobu wojennego - relacja specjalna

User Rating: / 3
KiepskiSuper 

Zapewne pamiętacie drodzy czytelnicy naszego newsa o odznaczeniach przyznanych polskim obywatelom przez władze Rosji. Dziś mieliśmy okazję podejrzeć grupę Pomorze 1945 w pracy, a dokładniej podczas ekshumacji jednego z grobów na terenie Województwa Zachodniopomorskiego. Zachęcamy do lektury artykułu oraz obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia

Read more...

 
More Articles...
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki