Rocznica wybuchu Wojny Futbolowej

User Rating: / 1
KiepskiSuper 

Jedną z najbardziej znanych o ile nie najbardziej znaną książką Ryszarda Kapuścińskiego jest „Wojna Futbolowa”, a dotyczącą zbrojnych potyczek między Hondurasem i Salwadorem, do których doszło po meczu piłkarskim między tymi drużynami. Dziś, 14 lipca, przypada rocznica rozpoczęcia działań wojennych, bowiem tego dnia 1969 roku wojska Salwadoru wkroczyły na terytorium Hondurasu.

Napięte stosunki tych dwóch krajów utrzymywały się od momentu, gdy na skutek reformy agrarnej w Hondurasie wypędzono mieszkających tam Salwadorczyków. Mimo to międzynarodowa federacja piłkarska dopuściła do rywalizacji Salwadoru i Hondurasu w eliminacjach do Mistrzostw Świata 1970. 8 czerwca 1969 roku w Hondurasie wygrali gospodarze 1:0, tydzień później Salwador zrewanżował się rywalom wygrywając 3:0. Do rozstrzygnięcia potrzebne było trzecie starcie 26 czerwca, które rozegrano na neutralnym gruncie – w Meksyku. Spotkanie zakończyło się wygraną Salwadoru 3:2 po dogrywce.

Tego samego dnia Salwador zerwał wszelkie stosunki ze swoim sąsiadem. Wywołało to wiele spięć i potyczek przygranicznych. Do interwencji militarnej doszło 14 lipca 1969 w godzinach popołudniowych. 15 lipca wieczorem Salwador zdobył 9 honduraskich miast w tym stolicę Tegucigalpę.

Interwencja Organizacji Państw Amerykańskich pozwoliła na wynegocjowanie zawieszenia broni, które weszło w życie 20 lipca. Pokój między Hondurasem i Salwadorem został jednak podpisany dopiero 30 października 1980 roku.

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki