Rocznica utworzenia Koreańskiej Strefy Demarkacyjnej

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Dokładnie 57 lat temu utworzono Koreańską Strefę Demarkacyjną, kończąc tym samym Wojnę Koreańską. Zdemilitaryzowana strefa rozciąga się na 2000 metrów po obu stronach linii demarkacyjnej na długości około 230 kilometrów. Zarówno Północno-, jak i Południowokoreańskie rządy utrzymują, że strefa jest tylko tymczasową linią administracyjną, nie zaś trwałą granicą.
niebieskie chaty w Panmundżom

Panmundżom, niegdyś wioska, która znalazła się na linii demarkacyjnej, jest obecnie domem dla do grona niebieskich chat, które stoją bezpośrednio na wojskowej linii rozgraniczenia i, gdzie co jakiś czas urzędnicy ONZ i obu Korei siadają do negocjacji pokojowych.

Zorganizowane wycieczki do Strefy pojawiają się po obu stronach. Po południowej stronie można przejść się pośród niebieskich chat, spojrzeń północnokoreańskich żołnierzy i zyskać wspomnienia z kilku godzin spędzonych na najbardziej ufortyfikowanej granicy na świecie. Wojskowi przewodnicy spieszą przypomnieć turystom o politycznym znaczeniu Strefy i jej okrutnej historii. W 1976 roku dwóch żołnierzy amerykańskich zostało porąbanych na śmierć własnymi toporami podczas spotkania na neutralnej części z północnokoreańskimi żołnierzami. Niedaleko miejsca tego zdarzenia znajduje się słynny „most bez powrotu”, którym mogli przejść więźniowie wojenni. Mając do wyboru powrót do ojczystych terenów (Korea Północna lub Chiny), albo pozostanie po dotychczasowej stronie granicy (Korea Południowa lub Tajwan), wielu nie zdecydowało się na przejście mostem, którym możliwy był spacer tylko w jedną stronę.
most bez powrotu

Cały obszar jest obsypany z minami i chroniony przez silnie uzbrojone oddziały, chociaż jest jednocześnie uznany za rezerwat przyrody.

Siły Południowej Korei i Stanów Zjednoczonych odkryły cztery tunele, z których jeden jest częściowo otwarty dla turystów, każdy dostatecznie duży, aby co godzinę mogła się nim przedostać dywizja piechoty. W bezchmurny dzień turyści w Panmundżomie mogą wyjrzeć przez granicę i dostrzec najwyższy maszt na świecie. Na wysokiej na 160 metrów konstrukcji powiewa dumnie flaga KRLD.
najwyższy maszt na świecie

Źródła:

globalsecurity

guardian

Foto:

wikiepdia

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki