10 najsłynniejszych utraconych technologii

User Rating: / 15
KiepskiSuper 

Portal toptenz.net ogłosił listę 10 najsławniejszych przykładów zaginionych technologii. Pewnie nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele takich przypadków miało miejsce. Niektóre potrzebowały czasu, aby zostać odkryte na powrót, ale inne do dziś pozostają legendą. Jak najbardziej zachęcam do zapoznania się z poniższą listą i zachęcam do dyskusji, czy ta selekcja została dokonana właściwie.

Mechanizm z Antykithiry

10. Skrzypce Stradivarius

Sekret wytwarzania tych skrzypiec przez rodzinę Stadivari zaginął wraz ze śmiercią Omobono i Francesco Stradivarich, synów Antonio Stradivariego, gdyż nigdy nie wyszedł on poza ten wąski krąg wtajemniczenia.

9. Nepente – mitologiczny lek na smutek

Wydaje się, że zanany z Odysei lek, jest znany i współcześnie, ale nie sposób zidentyfikować, który to. Najczęściej sugerowanym rozwiązaniem jest opium.

8. Mechanizm z Antykithiry

Mechanizm do ustalania pozycji ciał astralnych był znany przed nasza erą, jednak pojawił się wśród ludzkości po wieloletniej przerwie, bo dopiero w XVI wieku. Szacuje się, że był zaginioną technologią przez około 1400 lat.

7. Telharmonium

Tylko trzy egzemplarze tego wykraczającego daleko za swoje czasy instrumentu zostały wykonane. Nie zachował się żaden.

6. Biblioteka Aleksandryjska

Najsłynniejszą w historii bibliotekę pochłonął pożar, którego wzniecenie było przyczynkiem powstania wielu teorii. Jedynie pewne jest to, że tak na dobrą sprawę ludzkość nie wie, co tak naprawdę straciła bezpowrotnie w płomieniach ognia.

5. Stal damasceńska

Technologia wytwarzania tej stali szeroko wykorzystywanej na Wschodzie nigdy nie została opanowana w Europie. Nigdy też nie udało się jej uzyskać poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii (mimo posiłkowania się reklamowymi hasłami przez niektórych producentów).

4. Apollo/Gemini program kosmiczny

Zamknięty przez NASA w latach 60-tych ubiegłego stulecia program był realizowany w ogromnym pośpiechu napędzanym przez wyścig z ZSRR. Dodatkowo niektóre elementy były wykonywane przez prywatnych inżynierów. Po „rozpędzeniu” programu NASA nie jest w stanie go odtworzyć ze względu na zbyt szczątkowe posiadane archiwa na ten temat.

3. Sylfion

Roślina ta, której medyczne zastosowanie było szeroko znane (głównie ze względu na działania antykoncepcyjne), wyginęła w starożytności i jak dotąd nie udało się odnaleźć żadnych wskazówek na jej temat.

2. Cement rzymski

Jedną z największych tajemnic utraconych w wiekach ciemnych jest zasada tworzenie cementu w czasach rzymskich, czyli inaczej mówiąc, co sprawiało, że ówczesne wspaniałe budowle, jak choćby Koloseum, przetrwały aż do dzisiaj.

1. Ogień grecki

Można by powiedzieć, że to starożytny pierwowzór napalmu, ale napalm ogniem greckim nie jest. Technologia zanikła z upadkiem Bizancjum i wciąż stanowi jedną z ulubionych zagadek naukowców-amatorów.

 

Źródło opracowania

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki