Tajemnica Lusitanii

User Rating: / 6
KiepskiSuper 

Podczas wizyty na południowym wybrzeży Irlandii, w jednym z najpiękniejszych miejsc na tej wyspie zwanym Old Head of Kinsale przyjaciel naszego portalu historycznego, pan Rafał Kostrzewa natrafił na miejsce upamiętniające 1198 ofiar, które zginęły w katastrofie pasażerskiego statku Lusitania, i przesłał nam fotografie znajdującego się tam swoistego pomnika (wewnątrz artykułu).
Lusitania

Nie sposób w tym momencie nie powiedzieć paru słów na temat samej katastrofy, która kryje w sobie jedną z najbardziej elektryzujących tajemnic morskich. Ten transatlantyk, do czasu zbudowania Titanica uważany z najbardziej luksusowy statek świata, zatonął 10 mil od wspomnianych wybrzeży Irlandii 7 maja 1915 roku podczas rejsu z Nowego Jorku do Anglii. Okoliczności zatonięcia budzą wiele wątpliwości, tym bardziej, że to wydarzenie miało istotny wpływ na przyłączenie się USA do I Wojny Światowej.

Lusitania została trafiona niemiecką torpedą, jednak tuż po tym miała miejsce kolejna, znacznie większa eksplozja, która byłą główną przyczyną zatonięcia statku i to w ledwie 18 minut. Tu następuje cała seria pytań. Co spowodowało drugi wybuch? Dlaczego w kierunku cywilnego statku wystrzelono bez ostrzeżenia torpedę?

Jedna z teorii dotyczących przyczyn drugiego wybuchu twierdzi, że na pokładzie Lusitanii nielegalnie przewożono do Wielkiej Brytanii amunicję, która wybuchła na skutek eksplozji po trafieniu torpedą. Jednym z pretekstów do takich twierdzeń były m. in. zapisane w manifeście statku ogromne ilości masła, które nie było przewożone w lodówkach. Całkiem niedawno stacja Discovery opublikowała film, w którym ekspedycja naukowa z udziałem właściciela wraku Gregga Bemisa miała odnaleźć odpowiedź na to pytanie.

Odpowiedzi nie znaleziono, jednak natrafiono na ślady świadczące o tym, że krążące wśród mieszkających nieopodal Irlandczyków pogłoski o bombach głębinowych w latach 50-tych był uzasadnione. Na podwodnych zdjęciach widać, że kadłub przypomina „szwajcarski ser”. Udało się też dostrzec jeden niewybuch. Nie wiadomo jednak, czy teoria, że bombardowania miały na celu zniszczenie statku tak, aby uniemożliwić nurkom odnalezienie jakichkolwiek dowodów na nielegalny przemyt, jest zasadna. Marynarka brytyjska nie przyznała się do tych działań.

Inne odkrycie zespołu naukowego wskazuje, że być może przyczyną storpedowania był niewidoczna nazwa statku na burcie. Czy jednak rzeczywiście został on zamalowany czarną farbą? Zeznania kapitana U-boota Waltera Schwiegera na to nie wskazują.

Krążące spiskowe teorie podsycane są jednak ze względu na rolę, jaką odegrała Lusitania w przystąpieniu USA do I Wojny Światowej. Opinia publiczna wykorzystała śmierć wielu amerykanów, w tym wielu wybitnych i znanych postaci, do wywarcia nacisków na włączenie się przez Stany Zjednoczone do wojny. Sugeruje się więc, że liniowiec umyślnie wypłynął na poza wyznaczony korytarz niejako wystawiają się na cel ze strony niemieckich łodzi podwodnych. Tym bardziej, że tydzień przed wypłynięciem statku z Nowego Jorku ambasada niemiecka w USA wystosowała oficjalny list podając, iż wszystkie jednostki wpływające w strefę wojny muszą liczyć się z tym, że zostaną zaatakowane.

Niestety, wciąż nie udaje się odnaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania krążące wokół tej katastrofy. Wydaje się nawet, że pozostających bez odpowiedzi pytań jest w tej historii coraz więcej.

Opracował: Przemysław Łonyszyn

 
Komentarze (1)
1Thursday, 30 May 2013 12:46
Zatonięcie Lusitanii, z powodu którego Stany Zjednoczone przystąpiły do I wojny światowej, było aktem sabotażu amerykańskiego wywiadu. Agenci dotarli do kotłowni statku i pozakręcali wszystkie zawory. To doprowadziło do rozsadzenia kotłów przez wielkie ciśnienie i do eksplozji, w wyniku której okręt poszedł na dno, a winę zrzucono na łódź podwodną Niemców. Niemcy jak ognia unikali konfliktu z Ameryką(stąd oficjalna nota dyplomatyczna), gdyż nie chcieli wciągać jej do wojny. Z tego powodu ograniczyli nawet liczbę patroli na Atlantyku.
Późniejsze bombardowania bombami głębinowymi miały wystarczająco zniszczyć pozostałe dowody by uniemożliwić poznanie prawdy.
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki