Historia wyborów samorządowych

User Rating: / 4
KiepskiSuper 

Dziś w Polsce przypadają wybory samorządowe. To już szósty raz w naszym kraju mamy ten przywilej, że możemy wybierać osoby, które będą nas reprezentowały na najniższych szczeblach władzy, a za razem na tych najbliższych nas samych. Oto krótka historia dotychczasowych wyborów samorządowych w Polsce.

Historyczne, pierwsze wybory odbyły się 27 maja 1990 roku. Głównymi zwycięzcami okazali się radni reprezentujący tzw. OKP, czyli Obywatelski Klub Parlamentarny, który był niczym innym jak grupą reprezentantów „Solidarności”. Frekwencja wyniosła 42,27%, zaś do obsadzenia było 51987 mandatów.

Cztery lata później radnych wybieraliśmy tuż przed wakacjami, a dokładniej 19 czerwca. Całe szczęście, że wówczas nie było „ryzyka” II tury, i nie mógł się powtórzyć scenariusz z tegorocznych wyborów prezydenckich. Mimo wszystko termin okazał się być na tyle niefortunny, że frekwencja w 1994 roku była najniższa spośród wszystkich w historii wyborów samorządowych – wyniosła zaledwie 33,78%.

W 1998 roku wybory odbyły się już jesienią. 11 października poszło do urn 45,45% Polaków. Do obsadzenia było łącznie w naszym kraju 63767 mandatów. W skali całego państwa zwycięzcami byli przedstawiciele AWS, czyli Akcji Wyborczej Solidarność.

Także w październiku odwiedziliśmy urny w roku 2002. Miało to miejsce dokładnie 27 października. Nastąpił kolejny zwrot na samorządowej mapie Polski, gdyż wówczas większość mandatów przypadła w udziale reprezentantom koalicji SLD-UP (Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy). Frekwencja osiągnęła wielkość 44,23%. Przypomnijmy, że wówczas po raz pierwszy w wyborach samorządowych wybieraliśmy nie tylko radnych, ale także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Jak to zwykle w takim sytuacjach ma miejsce, konieczna była II tura, która odbyła się 10 listopada 2002 roku.

12 listopada głosowaliśmy cztery lata temu. Osiągnięte wówczas 45,99% to najwyższa, jak na razie, frekwencja w historii Polski w wyborach samorządowych. Dwa tygodnie później (26 listopada) już nie było tak różowo i w II turze wzięło nas udział tylko 39,69%. Trudno mówić o zwycięzcach wyborów, bo zdecydowaną większość mandatów obsadzili reprezentanci komitetów lokalnych. Spośród zarejestrowanych partii politycznych w sejmikach wygrywała Platforma Obywatelska, zaś w radach gmin i powiatów Prawo i Sprawiedliwość.

W tym roku głosujemy oczywiście dziś, czyli 21 listopada, zaś ewentualna II tura odbędzie się 5 grudnia.

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki