Jak kładziono pierwszy kabel przez Atlantyk

User Rating: / 11
KiepskiSuper 

Brytyjski serwis „Wired” opublikował w dziale news artykuł dotyczący pierwszej wiadomości telegraficznej wysłanej przez Atlantyk 16 sierpnia 1858 roku. Trzeba przyznać, że ta historia z obecnej perspektywy wygląda niezwykle sentymentalnie.
mapa połączeń Eastern Telegraph Company

W 1850 roku rozpoczęto budowę linii telegraficznej na północno-wschodnich terenach Ameryki północnej – od Nowej Szkocji do Nowej Funlandii. Prace prowadziła firma Fredericka Newtona Gisborne’a. Linia nie okazała się niestety dochodowa i firma upadła w 1853 roku. Jednak ideę podchwycił nowojorski biznesmen Cyrus West Field. Skonsultował z Samuelem Morsem, twórcą alfabetu Morse’a, oraz z oceanografem Matthew Maurym wymagania techniczne i uznawszy, że przedsięwzięcie jest możliwe, założył Newfounfland and London Telegraph Company.

Field zaczął zbierać fundusze sprzedając udziały w siostrzanej spółce zwanej Atlantic Telegraph Company. Rząd brytyjski udzielił mu wsparcia w wysokości 1400 funtów rocznie (czyli około 150 tysięcy funtów w przeliczeniu na obecne pieniądze). Również Kongres USA zobowiązał się do wsparcia działań Fielda.

W roku 1857 podjęto pierwszą próbę. Kabel składający się z 7 drutów miedzianych wykonały dwie brytyjskie firmy. Pokrycie ochronne zrobione było z kauczuku wykonanego z gutaperki połączonego z włóknem z konopi otoczonego spiralna powłoką z żelaznego drutu. Miał być wytrzymały i elastyczny.

5 sierpnia 1857 roku dwa statki HMS Agamemnon i USS Niagara wypłynęły z hrabstwa Kerry u wybrzeży Irlandii. Już pierwszego dnia kabel się złamał i trzeba było go wyłowić z dna morza a potem naprawić. Kolejny raz kabel pękł na głębokości 3,2 kilometrów i operacje odwołano na rok.

Przeprowadzono próby w Zatoce Biskajskiej i 26 czerwca 1858 roku wspomniane dwa statki spotkały się tym razem na środku Atlantyku. Miały płynąc w przeciwległe strony. Kabel łamał się trzykrotnie (po 6, po 100 i po 370 kilometrach) i statki wróciły do portu.

Kolejną próbę podjęto 29 lipca. Statki często zbaczały z kursu, gdyż kompasy nie działały prawidłowo ze względu na pole elektromagnetyczne generowane przez zwoje kabli, a jednak dotarły do celu. Niagara dopłynęła do Nowej Funlandii 4 sierpnia, zaś Agamemnon dzień później do zachodnich wybrzeży Irlandii.

16 sierpnia wysłano pierwszą wiadomość. Prędkość przesyłu była straszna. Jeden znak szedł 2 minuty i 5 sekund. Transmisja pierwszej wiadomości zajęła 17 godzin i 40 minut. Aby podnieść prędkość zwiększono napięcie z 600V do 2000V co doprowadziło do pęknięcia kabla 3 września 1858 roku. Na kolejną próbę trzeba było czekać aż sześć lat.

Przez lata technika izolowania kabli podmorskich niewiele się zmieniła. Co innego ich przepustowość. Współczesne przesyłają 84 miliardy słów na sekundę.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki