Fakty i mity Dnia Niepodległości

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Wczoraj Białoruś, dziś Stany Zjednoczone obchodzą swój Dzień Niepodległości. Nie da się ukryć, że święto w USA jest znacznie bardziej znane i to nie tylko ze względu na film Olivera Stone'a „Urodzony 4 lipca”.

Święto upamiętnia uchwalenie przez Kongres Deklaracji Niepodległości przygotowanej przez Komitet Pięciu z Thomasem Jeffersonem na czele, która uwolniła 13 stanów Ameryki od zwierzchnictwa Imperium Brytyjskiego. Co ciekawe ówczesnym wydawało się, że datą historyczną będzie 2 lipca, kiedy ogłoszono oddzielenie się kolonii amerykańskich od Imperium. Jednak obecnie w USA świętują dzień uchwalenia dokumentu stanowiącego podstawę niepodległości kraju.

John Adams w liście do Abigail Adams pisał:

Drugi dzień lipca 1776 będzie najbardziej pamiętnym w Historii Ameryki. Jestem przekonany, że to będzie świętowane, przez kolejne pokolenia, jako wielki rocznicowy festiwal. To powinno zostać uczczone, jako Dzień Oswobodzenia przez uroczysty Akt Oddania Bogu Wszechmocnemu. To powinno być obchodzone uroczyście z pompą i paradami, pokazami i zawodami sportowymi, pistoletami, dzwonami, ogniskami i pokazami ogni, od jednego krańca kontynentu do drugiego od dziś na wieki wieków.

Historycy twierdzą, że Deklaracja Niepodległości wcale nie została podpisana 4 lipca, ale dopiero w sierpniu. Większość podpisów złożono drugiego dnia tegoż miesiąca, resztę... później.

Wszystkich zainteresowanych ciekawostkami związanymi z historią amerykańskiego Dnia Niepodległości zapraszamy na stronę poświęconą mitom zawiązanym z tym wydarzeniem – link tutaj.

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki