Wiadukt Cize-Bolozon

User Rating: / 2
KiepskiSuper 

Dzisiejsze zdjęcie dnia na Wikimedia Commons przedstawia wiadukt drogowo-kolejowy nad rzeką Ain wchodzący w skład linii kolejowej Haut-Bugey na trasie Paryż-Genewa. Jeśli kogoś zafascynował ten widok na tyle, że chciałby się o samym wiadukcie dowiedzieć czegoś więcej, zapraszam do przeczytania całego artykułu.
Wiadukt Cize-Bolozon

Wiadukt Cize-Bolozon wybudowano w 1875 roku. Ma długość 245 metrów i wraz z tunelem Racouse stanowił najtrudniejszy element realizacji planu uruchomienia linii kolejowej Haut-Bugey, którą otwarto w roku 1876. Budowa wiaduktu kosztowała wówczas 339 tysięcy franków.

12 czerwca 1944 roku wiadukt został zniszczony przez francuski ruch oporu. Ze względu na jego znaczenie komunikacyjne tuż po wojnie zaczęto jego odbudowę. Do ponownego użytku oddano go w maju 1950 roku.

Od 2000 roku wiodła tędy linia TGV z Paryża do Genewy. Okazało się, że wymaga to wzmocnienia konstrukcji wiaduktu. Od 2005 roku został on zamknięty a prace konstrukcyjne wraz z restauracyjnymi rozpoczęto w roku 2007. Wiadukt udostępniono ponownie w grudniu 2010 roku.
lokalizacja wiaduktu Cize-Bolozon

Mapa: www.maps-for-free.com

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki