Zabytkowe szczecińskie poczty - relacja specjalna

User Rating: / 3
KiepskiSuper 

Dwa zabytkowe budynki pocztowe stanowią ważny element w programie niemal każdej trasy wycieczkowej po Szczecinie. Chodzi tutaj o neogotycki budynek poczty głównej przy Alei Niepodległości oraz o budynek przy Ulicy Dworcowej wybudowany w podobnym stylu architektonicznym.
poczta przy ul. Dworcowej w Szczecinie

Niestety oba są niedostępne do zwiedzania wewnątrz, więc poza samymi pracownikami niewiele osób wie, jak wyglądają od środka. Udało nam się na jednak uczestniczyć w specjalnej wycieczce prezentującej wnętrza obu budynków zorganizowanej przez Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników. Zapraszamy do przeczytania relacji z tego wydarzenia oraz obejrzenia galerii zdjęć prezentujących to, co zwykle niedostępne dla zwykłego śmiertelnika.

Masywny budynek poczty głównej stojący przy głównym skrzyżowaniu w Szczecinie uruchomiony został w 1905 roku. Powstał, gdyż dotychczasowy główny budynek pocztowy (ten przy ulicy Dworcowej) stał się za mały wobec rosnących potrzeb, m.in. rozwoju telegrafu.

Ciężko go nazwać urokliwym. Mało przyjazny jest też wewnątrz. Wąskie korytarza i niema klaustrofobiczne dziedzińce nie przyciągały wielkiej uwagi. Warto jednak zwrócić uwagę choćby na dwie wystające rury (zdjęcie nr 7), które stanowią element nieczynnej już poczty pneumatycznej, która na początku XX wieku łączyła dwa wspomniane budynki pocztowe oddalone od siebie o kilkaset metrów.

W tamtych czasach pocztę rozwożono 12 razy dziennie, co obecnie wydaje się być niemożliwe. Do transportu wykorzystywano tramwaje konne, stąd do dziś w jednej z bram widać zabytkowe torowisko (zdjęcie nr 5).

Charakterystycznym elementem ozdobnym elewacji budynku jest słynna rozeta, która od wewnątrz prezentuje się jeszcze bardziej okazale (zdjęcie nr 2), niż z zewnątrz, od strony Alei Niepodległości.

Znacznie więcej ciekawego można powiedzieć o drugim budynku. Już sama fasada budzi zainteresowanie a jeden z jej elementów zdobniczych (zdjęcie nr 8) był wart tyle, co połowa wartości całego kompleksu. Kompleksu, gdyż budynek poczty składa się z kilku różnych, połączonych ze sobą, spełniających przed laty odrębne funkcje, jak na przykład dawne stajnie (zdjęcie nr 10), których dach wieńczył charakterystyczny łeb konia.

Samo wnętrze hali obsługi klienta też jest niezwykle efektowne (zdjęcie nr 16). To zresztą jedyne ogólnodostępne miejsce w całym gmachu. Co inne dawny gabinet pierwszego dyrektora poczty w Szczecinie (zdjęcie nr 11), czy też poddasze, gdzie znajdują się zabytkowe kształtki do elementów dekoracyjnych wykorzystywanych w tym budynku (zdjęcia nr 17 i 18). Przez pewien czas były wystawione w tutejszym muzeum, ale obecnie znów kryją się dosłownie pod dachem budynku pocztowego.

Korytarze w budynku są znacznie szersze i bardziej widne, niż te przy budynku przy Al. Niepodległości, choć przecież kompleks przy ul. Dworcowej powstał znacznie wcześniej, bo w latach 70. XIX wieku. Wspomniane korytarze są też bardziej efektowne. Zachowano oryginalne, marmurowe podłogi, szlaczki na ścianach, czy też niektóre malowidła, jak choćby to prezentujące przedwojenny port w Szczecinie (zdjęcie nr 12).

Budynek przy ul. Dworcowej pracuje pełną parą. Jest tutaj sortownia, paczkarnia i wiele innych pomieszczeń służących sprawnemu działaniu poczty. W jednym z pomieszczeń dostrzegliśmy starą maszynę do stemplowania przesyłek (zdjęcie nr 15). Szybko wyjaśniono nam, że to tylko eksponat, z którego się już nie korzysta.

Oba budynki kryją wiele ciekawostek, jednak nie ma co się dziwić, że Poczta Polska nie udostępnia ich do zwiedzania. Choć była sobota, w większości pomieszczeń pracowano. Tym bardziej sądzę, że warto przyjrzeć się zamieszczonej galerii.

Przemysław Łonyszyn.

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki