Neandertalczyk produkował swoje narzędzia

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Nowo opublikowane wyniki badań antropologów z Uniwersytetu w Kent wspierają starą teorię, że już pierwsi protoplaści człowieka w Afryce, Azji Zachodniej i Europie produkowali swoje narzędzia.
rdzeń kamienny (po lewej) i wykonany z niego odłupek

Od ponad wieku antropolodzy debatowali nad znaczeniem grupy artefaktów z epoki kamiennej produkowanych przez co najmniej trzy prehistoryczne gatunki hominidów, w tym neandertalczyków (Homo neanderthalensis). Te przedmioty zostały wyprodukowane w Europie, Azji Zachodniej i Afryce już 300 000 lat temu.

Artefakty lewaluaskie to kamienne narzędzia opisywane przez archeologów jako przygotowane rdzenie. Rdzeń kamienny był kształtowany w przemyślany sposób, aby uzyskać odłupki możliwy do osiągnięcia tylko po specjalistycznym przygotowaniu. Naukowcy od dawna przypuszczali, że były one przygotowywane przez hominidy w standardowych rozmiarach, jednak taka teoria była odrzucana jako zbyt kontrowersyjna.

Obecnie, dzięki eksperymentalnym badaniom, w których współczesny specjalista od obróbki kamienia odtwarzał setki artefaktów lewaluaskich, potwierdzono koncepcję, że te „płatki” zostały przygotowane rzeczywiście przez naszych praprzodków. Poprzez połączenie archeologii eksperymentalnej z morfometryką i wielowymiarowymi analizami statystycznymi naukowcy z Kent dowiedli po raz pierwszy, że „odłupki lewaluaskie wykonane z uprzednio przygotowanych kamiennych rdzeni są znacznie bardziej ustandaryzowane niż odłupki wykonywane przypadkowo podczas kształtowania rdzenia.

Im więcej dowiadujemy się o tworzeniu kamiennych narzędzi przez neandertalczyków i im współczesnych, tym bardziej staje się to eleganckie. Zaawansowanie widoczne w wytwarzaniu ich narzędzi sugeruje zdolności kognitywne na poziomie znacznie bardziej podobnym do naszego.

- uważa dr Metin Eren z Uniwersyteckiej Szkoły Antropologii i Konserwacji, który przygotowywał kamienne rdzenie.

Mobilność jest ważnym czynnikiem w życiu wszystkich społeczeństw zbieracko-łowieckich, w tym hominidów w późnym plejstocenie. Ponieważ mobilni łowcy-zbieracze mogli przenosić tylko określoną liczbę narzędzi, najważniejszym było, aby zoptymalizować ich wagę. Nowe analizy wykazały, że odłupki lewaluaskie wydają się optymalizować użyteczność w w stosunku do innych odłupków. Te "płatki" są przeciętnie grubsze na całej powierzchni od "płatków" odpadowych i o bardziej równomiernej grubości. Jednak w stosunku do wielkości, maksymalna grubość odłupków lewaluaskich jest w rzeczywistości mniejsza. To miało zapewnić większy potencjał do użycia, ostrzenia i wykorzystania wtórnego. Symetria i równomierna grubość odłupków lewaluaskich pozwalała także na dostosowanie ich środka ciężkości podczas przenoszenia, co podnosiło ich ergonomię.

- stwierdził dr Stephen Lycett, który przeprowadził badania laboratoryjne.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki