Archeopteryks był czarny jak kruk

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Naukowcy wykorzystali potężny mikroskop, aby obejrzeć pióro dinozaura długo uważanego za „brakujące ogniwo” w ewolucji ptaków. Odkryli, że miał sztywne, czarne pióra, tak jak dzisiejsze ptaki. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze czasopisma Nature.
archeopteryks

Od chwili odkrycia pióra archeopteryksa 150 lat temu naukowcy zastanawiali się nad czy ten skrzydlaty dinozaur jest łącznikiem między dinozaurami a ptakami. Debatowano nad skrzydłami tego legendarnego stworzenia i zagadką, jak on latał. Na pióro archeopteryksa natrafiono w złożach wapienia w Niemczech w 1861 roku, kilka lat po publikacji Karola Darwina O powstawaniu gatunków.

Międzynarodowy zespół naukowców z Uniwersytetu Browna znalazł przekonujący dowód, że skrzydła tego zwierzęcia były czarne, a sztywne pióra skrzydeł pomagały mu wznosić się i szybować. Tajemnicą jednak pozostaje, czy był w stanie startować o własnych siłach.

Struktura pióra archeopteryksa okazała się być identyczna z żyjącymi ptakami, co wskazuje, że współczesne pióra skrzydeł rozwinęły się już 150 milionów lat temu w jurze. Cechy, które czynią z archeopteryksa ewolucyjny łącznik między dinozaurami a ptakami, to połączenie cech gadów (zęby, szponiaste palce i kościsty ogon) i ptaków (pierzaste skrzydła i widełki obojczyka).

Po dwóch nieudanych próbach obejrzenia melanosomów zespół badaczy sięgnął po mocniejszy typ skaningowego mikroskopu elektronowego w Zeiss, gdzie znaleźli setki struktur nadal zamkniętych w skamieniałych piórach.

Za trzecim razem w końcu znaleźliśmy klucz od odnalezienia oryginalnego kolory pióra ukrytego w skale 150 milionów lat temu.

- powiedział jeden z doktorantów w Katedrze Ekologii i Biologii Ewolucyjnej.

Od dawna wiadomo, że melanosomy są obecne w innych piór kopalnych, ale został błędnie zidentyfikowany jako bakterie. W 2006 roku Jakob Vinther, współautor badania a wówczas student w Yale, odkrył melaniny zachowane w worku atramentu skamieniałej kałamarnicy. Uznał, że melanina może się zachować w wielu innych skamieniałościach, takich jak pióra:

Zrozumiałem, że otworzyłem nowy rozdział tego, co możemy zrobić, aby zrozumieć naturę wymarłych pierzastych dinozaurów i ptaków.

Zespół zmierzył melanosomy długie na ok. 1 mikrona szerokie na 250 nanometrów. Aby określić ich  kolor, naukowcy Matthew Shawkey i Liliana D'Alba porównali statystycznie  melanosomy archeopteryksa z melanosomami, które stwierdzono u 87 żyjących gatunków ptaków, reprezentujące cztery klasy: czarny, szary, brązowy i typu znaleziony u pingwinów. Okazało się, że na 95 procent pióro było czarne. Do czego służył ten pigment, nie wiadomo. Czarny kolor piór mógł służyć do regulacji temperatury ciała archeopteryksa, działać jako kamuflaż lub być wykorzystany na pokaz.

Nie możemy powiedzieć, że mamy dowód, że archeopteryks był lotnikiem, ale możemy powiedzieć, że w nowoczesnych ptasich piórach te melanosomy dostarczają dodatkowej mocy i odporności na ścieranie w locie, dlatego pióra skrzydeł i ich końcówki są najbardziej zabarwione.

- powiedział jeden z badaczy.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki