Szkielety z Dorset to naśladowcy Jomswikingów

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Masowy grób w Dorset zawierający 54 ludzkie szkielety z odciętymi głowami był zdaniem archeologów z Cambridge miejscem pochówku najemników Wikingów. To miejsce znajdujące się w Ridgeway Hill zostało odkryte w 2009 roku.
cmentarzysko w Dorset

Archeolodzy znaleźli ciała 54 mężczyzn, z których każdy miał ściętą głowę i został umieszczony w płytkim grobie, a głowy spiętrzono razem w jednym stosie. Datowanie węglem i testy izotopowe ujawniły, że zmarli pochodzą z XI wieku i byli Skandynawami. W tym czasie Wikingowie nieustannie atakowali Anglosasów na południowym wybrzeżu Anglii.

Dr Britt Baillie z Uniwersytetu w Cambridge powiedziała, że jej zdaniem do zabójstw doszło podczas panowania Ethelreda II Bezradnego. Po serii wikińskich ataków rozkazał zabicie wszystkich Duńczyków mieszkających w Anglii. Masakra miała miejsce 13 listopada 1002 roku w dzień św. Brycjusza.

Na szczątki natrafiono także w  Oxfordzie, a uważa się, że masakry dokonano także w Londynie, Bristolu i Gloucesterze. Jednakże wg dr Baille zabójstwa w Ridgeway Hill były w pewnym stopniu unikalne.

W przeciwieństwie do szalonego ataku tłumu, który miały miejsce w Oksfordzie, tutaj wszyscy ludzie zostali zamordowani metodycznie i ścięci w niezwykły sposób – od przodu. Dr Baille sądzi, że szkielety należały do grupy wikińskich zabójców, którzy wzorowali się na legendarnej, najemnej grupie Jomswikingów założonej przez Haralda Sinozębego, których baza znajdowała się w Jomsborgu nad Bałtykiem (czyli wg wielu teorii w Wolinie).

Jomsvikings stał się znani w średniowiecznym świecie ze względu na ich surowy kodeks wojskowy, który obejmował nieokazywanie strachu i nieuciekanie w obliczu wroga, chyba że w sytuacji ogromnej przewagi liczebnej wroga.

Właśnie dlatego dr Baille sądzi, że mężczyźni zostali ścięci od przodu, a nie zabici podczas próby ucieczki. Ponadto znalazła ona dowody na naśladownictwo Jomswikingów w zębach znalezionych szkieletów. Jeden z mężczyzn miał nacięcia na zębach, które mogłyby sugerować, że sam je wykonał, aby wykazać się odwagą.

Obie te cechy doprowadziły dr Baillie do przekonania, że to była grupa najemników naśladując Jomswikingów, jeśli nie sami Jomsvikingowie.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki