Co piąty młody Niemiec nie wie o Auschwitz

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Jak wynika z badania przeprowadzonego na dwa dni przed Dniem Pamięci o Holokauście ponad jedna piąta młodych Niemców nie zna nazwy Auschwitz, ani co tam się wydarzyło.
obóz w Auschwitz

Dokładnie 21 procent osób w wieku między 18. a 30. rokiem życia zapytani o najbardziej znany hitlerowski obóz zagłady, deklarowało, że nigdy o nim nie słyszało. Prawie połowa wszystkich ankietowanych przez instytut badawczy Forsa stwierdziła, że nigdy nie odwiedzili żadnego obozu koncentracyjnego, choć wszystkie istniejące na terenie Niemiec pozostają dostępnymi dla odwiedzających monumentami ku pamięci zabitych.

Dziś, czyli w piątek, przypada 67. rocznica wyzwolenia Auschwitz przez Armię Czerwoną w 1945 roku. Nim dotarły tam wojska radzieckie, zamordowano tam około 1,2 miliony z 6 milionów zamordowanych podczas Holokaustu.

Według badania, które opublikowano w magazynie Stern, wśród ludzi w wieku ponad 30 lat o Auschwitz i popełnionych tam zbrodniach wie 95 procent ankietowanych. Jednak już tylko niespełna 70 procent było w stanie powiedzieć, na terenie jakiego kraju obecnie znajduje się Auschwitz.

Rząd w Berlinie zaniepokojony rosnącą falą przestępstw neonazistowskich, jest przerażony wynikami badania wskazującego na ignorancję niemieckiej młodzieży narażonej tym samym na propagandę prawicową twierdzącą, że Holokaust to mit.
Naziści wybudowali sześć obozów zagłady – w Auschwitz, Chełmnie, Bełżcu, Sobiborze, Treblince i Majdanku - wszystkie na terenie okupowanej Polski. Masowe mordowanie więźniów, w większości Żydów, rozpoczęło się w 1941 roku w momencie uchwalenia "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej". W komory gazowe wyposażono większość obozów, gdzie spalono większość ofiar, by po Holokauście nie pozostawały ślady.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki