Bathonea - miasto powstałe z suszy

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Susze to zazwyczaj złe wieści, ponieważ mogę stanowić zagrożenie dla ludzi, gospodarki czy też infrastruktury danego kraju czy regionu. Jednak archeolodzy mogą uznać za błogosławioną suszę w Turcji z roku 2007, ponieważ odsłoniła ona kawałek historii, którzy w nadchodzących latach powinien przynieść nowych informacji na temat korzeni tego kraju.
jezioro Küçükçekmece

Brak opadów spowodował obniżanie się poziomu wody w tureckim jeziorze Küçükçekmece, co odsłoniło starożytne miasto portowe Bathonea. Ruiny budynków, dróg i nadbrzeże pochodzą z II wieku p.n.e., co oznacza, że było to kwitnąca społeczność w czasie, gdy Bizancjum było bezładną metropolią.

Obszar dostarczył wielu kulturowych i religijnych artefaktów, w tym monety, cegły dekoracyjne i ceramiki, które było popularne. Samo jezioro łączy się z Morzem Marmara, co czyni go idealnym miejscem dla ruchliwego portu. Korzystając z sonaru, naukowcy odkryli pozostałości kilku żeliwnych jarzm z czasów bizantyjskich, co oznacza, port był wykorzystywany co najmniej do IV wieku n.e., a może i dłużej.

Bathonea jest tak duża, że  uporządkowanie wszystkich istniejących dowodów trwało do tej pory. Wciąż istnieją ogromne podziemne struktury, które pozostają nienaruszone. Archeolodzy twierdzą, że ilość czekającej ich pracy nigdy się nie skończy. Z każdym rokiem jednak tajemnica okrywająca starożytne miasto zmniejsza się i widać je coraz wyraźniej.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki