Poszukiwacze skarbów splądrowali bizantyjskie jaskinie

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Poszukiwacze skarbów splądrowali dwa historyczne bizantyjskie miejsca w Istambule, co było możliwe ze względu na brak środków zapobiegawczych dla ochrony tych miejsc.
jaskinie w Incegiz

Dwa zabytki, jaskinie İnceğiz i nekropolia Maltepe, które zostały ogłoszone jako zabytki archeologiczne pierwszego stopnia w 1994 roku przez Zarząd Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Istambułu od tamtej pory były często plądrowane przez poszukiwaczy skarbów. Ministerstwo Kultury i Turystyki jak dotąd jest nieskuteczne w ochronie tych historycznych miejsc przed złodziejami.

Według dziennika Akşam Stowarzyszenie Kultury i Turystyki Çatalca jest w posiadaniu zdjęć ukazujących dziury w ziemi wokół nekropolii İnceğiz w wyniku nielegalnych wykopalisk, a także fotografie z poszukiwaczy skarbów złapanych na gorącym uczynku podczas wykopywania grobów. Wysłali te fotografie do wojewody regionu Çatalca.

Prezes Stowarzyszenie Kultury i Turystyki Çatalca Rasim Yücel powiedział:

Po tym, jak w 1995 roku zakończyły się oficjalne wykopaliska nekropolii, wielu poszukiwaczy skarbów przybywało tutaj niszcząc wiele historycznych, bizantyjskich artefaktów. Poszukiwacze zniszczyli kamienne sarkofagi i ukradli historyczne przedmioty z grobów. Oni zniszczyli historię. Jeśli nie zostaną wznowione państwowe wykopaliska, historia Bizancjum zostanie utracona na zawsze.

Wojewoda z Çatalca, Nevzat Taşdan powiedział:

Otrzymaliśmy kilka fotografii przedstawiających nielegalne wykopaliska, więc żandarmi patrolują obszar. Jednakże obszar jest tak duży, że nie da się pilnować całości. Chcemy chronić naszą historię, ale nasze możliwości są ograniczone.

Zdaniem prof. Gülgün Köroğlu z Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Istambule teren ten ze względu na długą historię i religijne podłoże (był domem dla wielu mnichów) bezwzględnie powinien zostać objęty jak najlepsza ochroną. Wtóruje mu prof. Semabi Eyice, która zwraca uwagę, że akty grabieży ze strony poszukiwaczy skarbów stały się chorobą społeczną w Turcji, nad którą władze nie mają kontroli.

W ramach oficjalnych wykopalisk archeologicznych w İnceğiz, które rozpoczęły się w 1992 roku i zakończył się w 1995, otwarto 40 grobów. Odnaleziono około 500 glinianych dzbanów, figurki Afrodyty i wiele innych artefaktów, takich jak talerze, garnki I monety historyczne. Wszystkie można teraz oglądać w Muzeum Archeologii Istambułu.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki