Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego dostępna on-line

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Portal Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl udostępnił na swojej witrynie elektroniczną wersję mającego niemal 400 lat arcydzieła kartograficznego, za jakie uważana jest mapa Księstwa Pomorskiego wykonana przez Eilharda Lubinusa. Mapę w dużym formacie (25646 x 14728 px) można pobrać ze strony portalu.
mapa Lubinusa

Był rok 1610, gdy książę pomorski Filip II zlecił wykonanie mapy całego księstwa profesorowi Lubinusowi z Uniwersytetu w Rostocku. Prace nad dziełem trwały 8 lat. Sam zleceniodawca nie zobaczył dzieła, zmarł kilka miesięcy przez inauguracją.

O kunszcie wykonania mapy bez współczesnych narzędzi kartograficznych niech świadczy fakt, że błąd położenia miejscowości na mapie Lubinusa to maksymalnie 13 km. Uczony osiągnął to na podstawie istniejących materiałów kartograficznych, analizy dostępnej literatury na podstawie księstwa a także w oparciu o liczne podróże po Pomorzu, w trakcie których dokonywał pomiarów za pomocą astrolabium, laski Jakuba i kwadrantu.

Mapa Lubinusa składała się z wielu części. Umieszczono tam plany (widoki) 49 najważniejszych miast, zamków czy klasztorów Pomorza, dwa drzewa genealogiczne oraz herby rodzin szlacheckich (w miejscach, gdzie nie dostarczono na czas materiałów autor pozostawił puste pola).

Technika wykonania to miedzioryt – cała mapa zajęła 12 płyt, z których każda ważyła około 3 kg. Pierwotnie wykonano niespełna 30 odbitek. Podczas wojny trzydziestoletniej miedzioryty zaginęły. Dopiero po odzyskaniu ich w połowie XVIII wieku udało się wykonać kolejny nakład mapy. Podczas kolejnej wojny siedmioletniej druga cześć nakładu wraz z płytami bezpowrotnie zniknęła.

„Cieszę się, że mapa oprócz tego, iż jest dostępna w muzeum dla zwiedzających, teraz będzie w dobrej jakości dostępna także dla każdego. Wierzę, że to zachęci, po obejrzeniu pliku, jeszcze bardziej do tego, aby zobaczyć mapę w Muzeum Narodowym czy Zamku Książąt Pomorskich.

– powiedział dla serwisu gs24.pl Arkadiusz Bis, administrator portalu sedina.pl.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki