Najstarsze malowidła to zasługa neandertalczyka

User Rating: / 1
KiepskiSuper 

Zdaniem naukowców najstarsze na świecie dzieła sztuki zostały znalezione w jaskini na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol. Sześć obrazów fok mają co najmniej 42000 lat i są jedynymi znanymi dziełami artystycznymi stworzonymi przez neandertalczyka.
foki z jaskini Nerja

Profesor Jose Luis Sanchidrian, z Uniwersytetu w Kordobie, opisał odkrycie jako "akademicką bombę", ponieważ wszystkie poprzednie dzieła sztuki przypisuje się Homo sapiens.

Hiszpańscy naukowcy wysłali do Miami organiczne pozostałości znalezione obok obrazów. Tam ustalono, że pochodzą z okresu między 43 500 a 42 300 lat temu. Teraz mają nadzieję na ustalenie dokładnego wieku poprzez testowanie fragmentów na samych obrazach, ale ich działanie jest utrudnione z powodów finansowych.

Antonio Garrido, odpowiedzialny za ochronę jaskiń, powiedział, że obrazy mogą zrewolucjonizować nasze spojrzenie na człowieka neandertalskiego, który jest często przedstawiany jako małopolud. Neandertalczycy żyli w jaskiniach przed wyginięciem około 30 tysięcy lat temu pozostawiając krzemienne narzędzia. Później, prehistoryczny Homo sapiens zasiedlił jaskinie, malował na ścianach i pozostawił ceramiki, narzędzia i szkielety.

Malowidła zostały znalezione w jaskiniach Nerja, około 55 km na wschód od Malagi w Andaluzji. Imponująca sieć tych jaskiń została odkryta w 1659 roku przez pięciu chłopców. Są domem dla największych na świecie stalagmitów wysokich na 32 metry.

Do tej pory za najstarsze dzieła sztuki na świecie uważano obrazy z jaskini Chauvet we Francji sprzed 32 tysięcy lat.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki