Alexander Schmorell uznany świętym

User Rating: / 1
KiepskiSuper 

Jeden z założycieli anty-hitlerowskiego ruchu w czasie wojny został ogłoszony świętym przez Rosyjski Kościół Ortodoksyjny 69 lat po tym jak został ścięty przez hitlerowców.
Pomnik ku pamięci Białych Róż

Kościół kanonizował Alexandra Schmorella za udział grupie Biała Róża, która okazywała swój niesmak wobec reżimu nazistowskiego pisząc ulotki sprzeciwiające się reżimowi i potępiając traktowanie obywateli radzieckich pod niemiecką okupacją.

Schmorell, którego matka byłą Rosjanką, został ochrzczony w Kościele Prawosławnym i pozostał czynnym chrześcijaninem aż do chwili, gdy trafił pod gilotynę w 1943 roku w wieku 25 lat. Kościół uznał, że Schmorrel nie tylko negował nazizm, ale także i nie fascynował się komunizmem.

Zajął bardzo ważne stanowisko, odrzucając zarówno bolszewizm jak i narodowy socjalizm.

- powiedział arcykapłan Nikołaj Artemow, który prowadził kampanię na rzecz kanonizacji Schmorrela.

Alexa Busch, siostrzenica nowego świętego, uważa:

Jego wiara była z pewnością jedną z przyczyn, że był tak wolny i niezależny.

Schmorrel stał się częścią ruchu Biała Róża, gdy był studentem medycyny w Monachium. Zdegustowany niemoralnością totalitarnego państwa Hitlera napisał cztery ulotki wzywające Niemców do odrzucenia "faszystowskich zbrodniarzy", które następnie były kopiowane i rozprowadzane potajemnie przez niewielką grupę kolegów tworzących grupę.

Służył jako medyk na froncie wschodnim. Po powrocie do Monachium on i Białe Róże wydrukował piąty pamflet, mówiąc ludziom, że nadszedł "dzień zapłaty dla tyrana najbardziej pogardliwego jakiego kiedykolwiek nasi ludzie przeżyli."

Ulotki skłoniły Gestapo do zwiększenia wysiłków na rzecz pojmania Białych Róż. Wszyscy zostali aresztowani w 1943 roku. Schmorrel został uznany za winnego "przestępstw politycznych" wobec państwa niemieckiego i stracony.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki