Sąd Najwyższy skazał sędziego Garzona

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Hiszpański Sąd Najwyższy w czwartek skazał słynnego sędziego za nadużywanie swej władzy poprzez zakładanie nielegalnego podsłuchu i nałożył zakaz wykonywania zawodu przez 11 lat. Od wyroku nie przysługuje odwołanie.
Baltasar Garzón

Sędzia Baltasar Garzón, jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w Hiszpanii, jest znany ze spraw wobec byłych dyktatorów, w tym gen. Augusto Pinocheta w Chile i zlecaniu śledztw w sprawie zbrodni popełnionych przez faszystowskie siły w czasie hiszpańskiej wojny domowej.

Według niego, zlecanie podsłuchiwania rozmów między prawnikami a ich klientami w 2008 roku było zgodne z prawem.

Jak podają agencje prasowe Sąd Najwyższy stosunkiem głosów 7 do 0 skazał Baltasara Garzona na zakaz „podejmowania w okresie obowiązywania kary jakiekolwiek zatrudnienia związanego z postępowaniem sądowym lub sprawowania jakichkolwiek funkcji w sądownictwie.”

Ta sprawa jest jedną z trzech skierowanych przeciwko Garzonowi. W drugiej sprawie jest oskarżany o przekroczenie uprawnień w ściganiu przypadków zgonów i zaginięć w czasie wojny domowej i dyktatury gen. Francisco Franco. Trzecia sprawa dotyczy obaw o możliwe „niewłaściwe relacje finansowe” sędziego z Santander Bank.

Postępowanie dotyczące okresu wojny domowej już się zakończyło, jednak nie podano daty ogłoszenie werdyktu. Jeśli będzie niekorzystny dla sędziego, wówczas może spodziewać się kolejnych kar dyscyplinarnych.

Sędziego Garzona popierają Amnesty International i Human Rights Watch. Ich zdaniem wszystkie trzy przypadki mają motywy polityczne. Chodzi o jego udział w procesach przeciwko przypadkom korupcji wśród urzędników oraz przeciwko baskijskiej organizacji terrorystycznej ETA.

Sąd Najwyższy oparł swą decyzję m.in. na obowiązującą w Hiszpanii ustawę o amnestii z 1977 roku, która uznawała zbrodnie popełnione przez frankistów za niekaralne.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki