Odnaleziono kopalnię biblijnej królowej Saby

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Brytyjska archeolog twierdzi, że odkryła kopalnię skarbów, z której legendarna królowa Saby uzyskiwała swe bogactwa.
Przybycie królowej Saby

Ukryta na wzgórzu na płaskowyżu Gheralta w północnej Etiopii niezbadana kopalnia leży w granicach danego terytorium królowej – królestwa Saby sprzed 3000 lat, które zdaniem naukowców zajmuje tereny dzisiejszej Etiopii i Jemenu.

Jedną z rzeczy, które zawsze uwielbiałam w archeologii jest możliwość rozwiązywania legend i mitów. Fakt, że możemy mieć kopalnię królowej Saby, jest niezwykły.

- pozwiedzała Louise Schofield, archeolog i były kurator British Museum.

Według Starego Testamentu królowa Saby podróżowała ze swego tajemniczego królestwa, aby spotkać się z królem Salomonem w Jerozolimie w wielkiej karawanie, a jej wielbłądy niosły przyprawy i wiele złota i drogich kamieni.” Królowa była przytłoczona mądrością Salomona i wspaniałością jego królestwa. Gdy odjechała, dała królowe 120 talentów złota – około 4 i pół tony. Legenda głosi, że urodziła dziecko Salomona wkrótce po ich namiętnym spotkaniu i że ich potomkowie byli królami Abisynii (dynastia salomońska).

Schofield znalazła starożytną kopalnię schowaną za dużym na 6 metrów kamieniem.

Wczołgałam się pod kamień uważając na trzymetrowe kobry, przed którymi mnie ostrzegano, i zalazłam się przed inskrypcją napisaną w języku sabejskim, którym mówiła królowa Saby.

Kopalnia znajduje się około czterech metrów pod powierzchnią wokół wzgórza otoczonego przez sępy. Nad wejściem zaś znajdują się czaszki. Kopalnia pozostałą niezauważona, choć w pobliskiej rzece miejscowi wciąż poszukują złota.

Niedaleko Schofield natrafiła także na szczątki kolumn i innych pęknie rzeźbionych kamieni, które prawdopodobnie należały do świątyni poświęconej bóstwu księżyca królestwa Saby. Również niedaleko od kopalni archeolog znalazła dawne pole bitwy zawierające kości pradawnych ofiar.

Dokładny rozmiar kopalni, którego wejście jest zablokowane przez głazy, nie został jeszcze ustalony, ​​ale testy sugerują, że jest szeroka z podziemnymi korytarzami dostatecznie dużymi, aby tamtędy przejść.

Prace wykopaliskowe zaczną się tak szybko, jak uda się zdobyć na to fundusze.

- zapowiada Louise Schofield.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki