Oto największy na świecie zębaty pterozaur

User Rating: / 1
KiepskiSuper 

Paleontolodzy zidentyfikowali największego na świecie zębatego pterozaura, który prawdopodobnie używał perłowej bieli, aby odstraszać innych. Gatunek Coloborhynchus capito jest teraz największym na świecie znanym zębatym pterozaurem o rozpiętości skrzydeł sięgającej około 7 metrów. Artykuł opisujący prehistorycznego, latającego gada zostanie opublikowany w kwietniowym numerze czasopisma Cretaceous Research.
Coloborhynchus capito

Pierwsze dwa zęby w każdej szczęce skierowane były do przodu i mogły mieć do 8 cm długości, zaś dwa następne zęby mogły być nieco dłuższe o osiągać ponad 10 cm. Razem zęby tworzyły coś w rodzaju rozety, która się blokowały, gdy szczęki się zamykały.

- mówi współautor publikacji David Martill, profesor paleobiologii na Uniwersytecie w Portsmouth.

David Martill i David Unwin z Uniwersytetu w Leicester dokonali odkrycia po przeanalizowaniu fragmentarycznych, ale uzębionych, skamieniałości znajdujących się w zbiorach Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

W przeciwieństwie do dinozaurów, które żyją do dziś poprzez ptaki, pterozaury nie mają współczesnych potomków. Były swego rodzaju kuzynami dinozaurów, które zniknęły około 65 mln lat temu, podobnie jak inne nielatające dinozaury.

Darren Naish paleozoolog na Uniwersytecie w Southampton powiedział, że naukowcy są zainteresowani skrajnymi rozmiarami pterozaurów, ponieważ zwierzęta te często były gigantyczne a mimo to potrafiły latać. Zarówno on, jak i Martill zgadzają się, że jednym z największych pterozaurów był Quetzalcoatlus o rozpiętości skrzydeł sięgającej prawie 10 metrów. Choć nowy pterozaur był duży, to jednak nie ta sama liga, co azdarchy (bezzębne pterozaury).

Coloborhynchus otwiera wiele ciekawych pytań, np. dotyczące istnienia ograniczeń w rozmiarach pterozaurów. Inni naukowcy przyglądają się mu, aby dowiedzieć się więcej na temat dynamiki lotu i jakiego typu struktury pozwalały mu skutecznie utrzymywać się w powietrzu.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki