Ujawniono teczkę MI5 na temat Charliego Chaplina

User Rating: / 1
KiepskiSuper 

Brytyjska służba MI5 założyła teczkę słynnemu aktorowi Charliemu Chaplinowi, gdy był on ścigany przez FBI J. Edgara Hoovera za rzekome sympatie komunistyczne. Amerykańska instytucja opisywała go jako „bolszewickiego towarzysza Hollywoodu”, dlatego poproszono MI5 o pomoc w zbieraniu informacji, które pozwoliłyby na wydalenie go z USA. Wyniki, w tym dokumentacja zebrana dzięki podsłuchowi, znajdują się w obszernych aktach MI5, które upubliczniło w piątek brytyjskie Archiwum Narodowe.
Charlie Chaplin w filmie Brzdąc

MI5 zauważyło m.in., że w latach 40-tych Chaplin powiedział w Los Angeles oddziałowi Krajowej Rady Przyjaźni Amerykańsko Radzieckiej:

W komunizmie jest wiele dobrego. Możemy wykorzystać, co dobre, i wyrzucić, co złe.

Brytyjczycy przechwycili także telegram od Ivora Montagu, krytyka filmowego i radzieckiego szpiega, w którym ten pisze do Chaplina, jak bardzo tęskni za nim od czasu jego ostatniej wizyty w Londynie w 1952 roku. Teczka zawiera także różne wycinki z gazet i czasopism. Zwraca się także uwagę, że Chaplin nie otrzymał amerykańskiego obywatelstwa, choć mieszkał w USA od ponad 30 lat.

FBI zgromadziło na Chaplina ponad 2000 stron dokumentacji. Mimo to poproszono o informacje, gdyby aktor zamierzał w Londynie spotkać się z kimś ważnym, lub próbował komunikować się z kimś z tamtejszej partii komunistycznej. Chciano także, aby MI5 ustaliła, gdzie Chaplin się urodził i czy naprawdę nazywał się Izrael Thornstein.

Według MI5 nie było dowodów, aby aktor kiedykolwiek był Izraelem Thornsteinem. Również nie potwierdziły się sugestie, że urodził się we Francji.

Wydaje się, że albo Chaplin nie był urodzony w tym kraju, albo że jego nazwisko rodowe było inne niż wymienione. W naszych zapisach nie było śladu Charliego Chaplina.

- czytamy w aktach.

Wówczas uważano, że Chaplin urodził się w w Walworth w południowym Londynie 16 kwietnia 1889. Ostatnio jednak zostało odkryte, że przyszedł na świat w przyczepie kempingowej należącej do królowej Cyganów w Black Patch w Smethwick niedaleko Birmingham.

Dokumentacja ujawniona przez Archiwum Narodowe pokazuje, że na krótko przed śmiercią w 1950 roku George Orwell wręczył przyjaciółce z antykomunistycznej jednostki propagandowej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych listę 35 nazwisk osób, w tym Chaplina, których uważał za "kryptokomunistów i popleczników”.

Teczka Chaplina miała numer PF710549. W jej podsumowaniu czytamy:

Być może Chaplin jest sympatykiem komunizmu, ale wobec zebranych przez nas informacji nie jest niczym więcej „postępowcem” czy „radykałem”.

W 1953 roku USA uniemożliwiło Chaplinowi powrót do Ameryki. Zawsze zaprzeczał, jakoby był komunistą, ale w obawie przez represjami ze strony Stanów Zjednoczonych zdecydował się zamieszkać w Szwajcarii. Tam zmarł w Boże Narodzenie 1977 roku.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki