Jaskinia nieopodal miasta Majów Xcoch

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Szczegółowe mapowanie i wykopaliska w starożytnej jaskini na półwyspie Jukatan ujawniają znaczenie tego miejsca dla starożytnych Majów - zarówno do rytuałów religijnych, jak i dla przetrwania ludzi. Badania prowadzone przez Uniwersytet z Cincinnati będą kluczowym tematem dyskusji na dorocznym spotkaniu Stowarzyszenia Geografów Amerykańskich w Nowym Jorku 24 lutego.
mapa regionu Puuc z zaznaczoną lokalizacją Xcoch

Miasto położone jest w wyżynnym regionie Puuc w Jukatanie w Meksyku. Miasto - wyposażone w wielkie piramidy i inne skomplikowane budowle – powstało nad jednym z niewielu systemów jaskiń w regionie, która przenika stałe lustro wody. Mapowanie i wykopaliska starożytnego miasta ujawniły sieć cystern i zbiorników, które zapewniały dostawy wody dla całej społeczności. Eksploracja jaskiń pozwoliła odkryć „wzgórza” potłuczonej ceramiki i zwęglonych ofiar, wskazując, że jaskinia była miejscem kultu religijnego prawdopodobnie związanym z bogami deszczu.

Jaskinia znajduje się w starożytnych ruinach miasta Xcoch. Zdaniem profesora Nicholasa Dunninga z UC była używana w sposób ciągły od co najmniej 800 roku p.n.e. aż do XIX wieku, kiedy jeszcze odbywały się w niej obrzędy rytualne.

W tym regionie nie ma wód powierzchniowych. Istnieje tylko garstka jaskiń, które są na tyle głębokie, że sięgają stałego lustra wody. W miejscu, gdzie wszystko jest suche na kość przez prawie pół roku, to bardzo dobra lokalizacja.

- powiedział profesor Dunning.

Dwa duże zbiorniki znajdują się w środku miasta – obok monumentalnej architektury – a mniejsze zbiorniki i cysterny rozciągają się do dzielnic mieszkalnych i okolicznych gruntów rolnych.

Dunning mówi, że obszar był największym miastem w regionie w okresie przedklasycznym około 800 roku p.n.e. do 100 roku n.e., ale dodaje, że istnieją znaczące oznaki, iż miasto zostało opuszczone w latach 100-300 n.e. najprawdopodobniej ze względu na suszę.

Majowie zbudowali do wejścia do jaskini schody tak, że musieliśmy się czołgać i unikać stalagmitów. Ponieważ klimat jest tu sezonowym stalagmity działają jak słoje drzew – rosną tylko podczas tej pory roku, gdy jest deszcz.

- tłumaczy Dunning i dodaje:

Znaleźliśmy w jaskini wszelkie rodzaje potłuczonej ceramiki. Majowie poświęcali ją poprzez wrzucanie do środka materiałów, a następnie zabijali ją. Miał to być sposób na uwolnienie esencji, albo na otrzymanie błogosławieństwa od bogów deszczu.

Natrafiono także na ludzkie i zwierzęce szczątki, ale naukowcy wciąż sprawdzają, czy te szczątki były złożone w ofierze, czy grzebane.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki