Zaginiony las sprzed 300 milionów lat

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

300-letni las tropikalny zachował się w popiołach po erupcji wulkanu na terenie obecnych Chin. Najnowsza publikacja paleobotanika Hermanna Pfefferkorna z Uniwersytetu Pensylwanii przedstawia rekonstrukcję tego lasu pozwalając zajrzeć w ekologię i klimat tamtych czasów.
zaginiony las tropikalny

Podczas badania Pfefferkorn współpracował z trójką chińskich kolegów: Jun Wangiem z Chińskiej Akademii Nauk, Yi Zhangiem z Shenyang Normal University i Zhuo Fengiem z Uniwersytetu Junan. Ich praca została opublikowana w tym tygodniu w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Miejsce badań położone niedaleko chińskiego miasta Wuda jest wyjątkowe, gdyż daje obraz danej chwili w czasie, niczym w Pompejach. Ponieważ pył wulkaniczny pokrył wielkie połacie lasu w ciągu zaledwie kilku dni, rośliny zostały zachowane dokładnie w miejscach, w których rosły.

To wszystko jest doskonale zachowane. Możemy odnaleźć gałąź wciąż mającą liście, a następnie znaleźć kolejną gałąź i kolejną i kolejną. A potem znajdujemy kikut z tego samego drzewa. To naprawdę ekscytujące.

- powiedział profesor Pfefferkorn.

Naukowcy odkryli mniejsze drzewa z liśćmi, gałęziami i nienaruszonymi szyszkami zachowane w całości. Zdołali przebadać ponad 1000 m2 popiołu w trzech różnych miejscach położonych blisko siebie. To dostatecznie duży obszar, aby scharakteryzować lokalną paleoekologię.

Naukowcy byli w stanie określić wiek warstwy popiołu na około 298 milionów lat temu. Przypada to na początek okresu geologicznego o nazwie perm, podczas którego płyty kontynentalne Ziemi wciąż przesuwały się ku sobie, tworząc superkontynent Pangea. W tym czasie klimat Ziemi był porównywalny do współczesnego, co czyni go bardzo interesującym dla badaczy takich jak Pfefferkorn, którzy szukają pradawnych wzorców klimatycznych, aby pomóc zrozumieć współczesne zmiany klimatu.

W każdym z trzech obszarów badawczych naukowcy znaleźli skamieniałe rośliny. Zidentyfikowali sześć grup drzew. Drzewa paproci tworzyły dolny baldachim, podczas gdy wysokie drzewa (jak Sigillaria czy Cordaites) wyrastały nawet do 80 metrów. Naukowcy odkryli również prawie kompletne okazy grupy drzew zwanych Noeggerathiales. Te wymarłe, zarodnikowe drzewa (krewni paproci) zostały zidentyfikowane w Ameryce Północnej i Europie, ale okazuje się, że były znacznie bardziej popularne w Azji.

Naukowcy dostrzegli także, że każde z trzech badanych miejsc nieco różniło się pod względem składu roślin. W jednym z nich Noeggerathiales były dość rzadkie, a w innym stanowiły dominującą formę. Naukowcy pracowali z malarzem Ren Yugao, aby przedstawić dokładne rekonstrukcje wszystkich trzech miejsc.

To pierwsza próba rekonstrukcji lasów w Azji z jakiegokolwiek przedziału czasowego.

- powiedział profesor Pfefferkorn.

Ponieważ to miejsce przedstawia tylko jeden moment z historii Ziemi, nie sposób na tej podstawie wyjaśnić, jak klimat zmienia życie na Ziemi. Dostarcza jednak cennych informacji.

To jak Pompeje, które dały nam wgląd w rzymską kulturę, ale nie mówią nic o historii Rzymu. Z drugiej strony wyjaśniają, co było przed i po. Tutaj jest podobnie. To kapsuła czasu, która pozwala nam lepiej zinterpretować to, co zdarzyło się przed lub po.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki