W Ankarze znaleziono Biblię sprzed 1500 lat

User Rating: / 14
KiepskiSuper 

Biblia, która jest obecnie przechowywana w muzeum w Ankarze i uważa się, że ma 1500 lat, zawiera rysunek Ostatniej Wieczerzy. W czwartek turecki minister kultury i turystyki Ertugrul Gunay potwierdził doniesienia, że mająca półtorej tysiąca lat Biblia, która została odkryta przez policję podczas akcji anty-przemytniczej w 2000 roku, znajduje się w stolicy kraju.
Biblia z Ankary

Gang szmuglerów został podobno skazany za przemyt różnych przedmiotów skonfiskowanych w trakcie operacji, w tym Biblii, a wszystkie artefakty trzymane są w sejfie na sądzie Ankary. Biblię, która była podobno przechowywana w sądzie od lat, dopiero niedawno przekazano pod opiekę Muzeum Etnograficznego w Ankarze.

52-stronicowy Biblia jest napisana w języku aramejskim. Oprócz sceny Ostatniej Wieczerzy zawiera również wizerunek ukrzyżowania Jezusa, symbol słońca i krzyż. Istnieje również wizerunek jaskini i duży kamień, które są uważane za prezentację grobu Jezusa.

Biblia zostanie wysłany za granicę, gdzie zostanie poddana badania datowania węglowego, aby ustalić dokładny wiek księgi. Oficjalną prośbę o możliwość jej przebadania wniósł już wo władz tureckich Watykan. Na widok publiczny zostanie wystawiona dopiero po renowacji.

Zülküf Yilmaz, szef Generalnej Dyrekcji Muzeów i Dóbr Kultury, powiedział, odniósł się do twierdzenia, że księga może być w rzeczywistości Ewangelią Barnaby:

Widziałem te spekulacje w mediach i mam nadzieję, że są prawdziwe.

Ewangelia Barnaby zaprzecza kanonicznemu spojrzeniu na Jezusa i apostołów wg Nowego Testamentu, posiada natomiast silne analogie z postrzeganiem Jezusa w Islamie, w tym przepowiednię Jezusa o nadejściu proroka Mahometa.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki