Najstarszy dowód istnienia chrześcijan

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

W starożytnym grobowcu znajdującym się pod nowoczesnym budynkiem w Jerozolimie archeolodzy odkryli ossuaria – naczynia do przechowywania kości zmarłych – zawierające ryciny, które mogłyby stanowić najstarsze archeologiczne dowody istnienia chrześcijan.
rycina ryby

Grób został datowany jest na powstały przed rokiem 70, więc jeżeli te ryciny są rzeczywiście chrześcijańskie, to wykonali je najprawdopodobniej jedni z najwcześniejszych wyznawców Jezusa.

Na jednym z wapiennych ossuarów znajduje się napis w greckim języku zawierający odniesienie do „Boskiego Jehowy”, który kogoś wskrzesza. Kolejne ossuarium ma obraz przedstawiający dużą rybę z kijem w pysku. Zdaniem odkrywców może to być rycina nawiązująca do historii Jonasza, biblijnego proroka połkniętego przez wieloryba.

Napis i obrazek przedstawiają chrześcijańskie przekonania w zmartwychwstania. Choć obrazy przedstawiające historię Jonasza są powszechne w nowszych grobach chrześcijańskich, to jednak nie pojawiają się w sztuce z pierwszego wieku.

Jeśli ktoś stwierdziłby, że znalazł albo wzmiankę o zmartwychwstaniu lub obraz Jonasza w żydowskim grobie z tego okresu, powiedziałbym, że to niemożliwe. Aż do teraz.

- powiedział James D. Tabor, profesor z Uniwersytetu Północnej Karoliny w Charlotte i jeden z odkrywców.

Grób został odkryty w 1981 roku, ale ówcześni kopacze zostali zmuszeni do opuszczenia terenu przez ortodoksyjne środowiska żydowskie, które sprzeciwiają się wykopaliskom w żydowskich grobach. Grobowiec został więc zamknięty i zasypany pod budynkami mieszkalnymi w sąsiedztwie East Talpiot. Prawie dwie dekady później profesor Tabor i jego koledzy dostali pozwolenie, aby wrócić do grobu, jednak ze względu na mieszkania na powierzchni i zagrożenie protestami ze strony ortodoksyjnych środowisk do grobu dostali się niekonwencjonalną drogą. Wykorzystali zautomatyzowane ramię robota, które trzymało kamery wysokiej rozdzielczości. Wprowadzono je przez otwory wywiercone w piwnicy budynku.

Grób ten znajduje się w sąsiedztwie innego, odkrytego w 1980 roku, który zawierał ossuaria z nazwiskami, które niektórzy łączyli z rodziną Jezusa.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki