Wyjątkowy doodle Google'a

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Rok przestępny Google uczcił Doodlem poświęconym włoskiemu kompozytorowi, Gioacchino Rossiniemu, który urodził się 29 lutego 1792 roku w Państwie Kościelnym (obecnie znajdującym się w ramach granic Włoch). Zasłynął jako autor opery Wilhelm Tell, ale także oper komicznychCyrulik Sewilski czy Kopciuszek.
Google Doodle w rocznicę urodzin Rossiniego

Rossini, syn trębacza, został kompozytorem po tym, jak nie był w stanie śpiewać, gdyż załamał się mu głos. Uczył się grać na skrzypcach, rogu i klawesynie do piętnastego roku życia. Gdy miał lat 18, napisał swoją pierwszą operę La Cambiale di Matrimonio.

Podczas wizyty w Londynie w 1823 roku spotkał króla Jerzego IV. Po powrocie do Paryża, skomponował kantatę Podróż do Reims na koronację Karola X. Zmarł we Francji w wieku 76 lat.

Google Doodle oddaje hołd jednemu ze najsłynniejszych dzieł Rossiniego – Cyrulikowi Sewilskiemu przedstawiając operę za pomocą żab (rok przestępny w języku angielskim to rok żabiego skoku).

Samica żaby przedstawiona jest podczas śpiewu dla samca żaby siedzącego przy fortepianie, a płynące z instrumentu serca, to nawiązanie do 29 lutego, jako dnia, gdy to kobieta może oświadczyć się partnerowi. Po prawej stronie mamy zaś cyrulika Figara i Hrabiego Almavivę - postacie z opery.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki