Norwegowie szukają wojennych bohaterów

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Norweski rząd dał zielone światło dla projektu mającego na celu znalezienie Norwegów uczestniczących w II Wojnie Światowej, którzy być może zasługują na medal za swoje działania. Zadanie zlecono trzem historykom, którzy mają przeglądać archiwa i podróżować po kraju, aby odkryć lokalną historię. Projekt ma trwać maksymalnie 5 lat.
norweski Krzyż Wojenny z miniaturą

Krzyż Wojenny ustanowiony w 1941 roku to najwyższe w Norwegii odznaczenie wojskowe i może być przyznany za "wybitne wykonanie działań bojowych lub podobnych". Do roku 1945 może być przyznany za "wybitne działania w ramach cywilnego ruchu oporu". Odznaczenie to otrzymało 148 Norwegów, a także 67 Francuzów, 43 Anglicy, 2 Amerykanów i... 13 Polaków, w tym pośmiertnie generał Władysław Sikorski.

Historyk z Uniwersytetu Nordland, Steinar Aas, powiedział:

Nie ma chyba wątpliwości, że ci, którzy otrzymali Krzyż Wojenny, na to zasłużyli, jednak na pewno są też inni, którzy dokonali niezwykłych czynów, ale nie zostali odznaczeni.

Minister obrony Espen Barth Eide powiedział w komunikacie prasowym:

Celem jest uzyskanie ostatecznego wyjaśnienia kwestii otaczających dekoracje z tego okresu. Musimy podjąć to wyzwanie, starając się wyprostować stare błędy.

W ubiegłym roku były weteran II WŚ Leif Kjemperud, członek komunistycznej organizacji sabotażu o nazwie "Osvald-Gruppen", odrzucił medal z powodu roli Norwegii w Afganistanie:

Norwegia jest okupantem w Afganistanie. To nie może być porównywane z bitwą, jaką toczyliśmy jako członkowie ruchu oporu przeciw Niemcom.

Około 350 żołnierzy norweskich służących w Afganistanie zostały niedawno uhonorowanych za swoje działania na specjalnej ceremonii na lotnisku wojskowym Gardermoen.

Były też zarzuty, że premier Jens Stoltenberg celowo wyłączył króla Haralda z uczestnictwa w ceremonii odznaczenie medalem trzech żołnierzy Sił Specjalnych w dniu 8 maja, kiedy przypada w Norwegii Dzień Weteranów. Premier zaprzeczył takim zarzutom.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki