Kim był święty Patryk?

User Rating: / 1
KiepskiSuper 

Ci, którzy uznają Dzień Świętego Patryka, czczą go bardzo różnie, w zależności od tego gdzie są. Dla katolików w Irlandii przez lata było to święto kościelne i czczono je wizytą w świątyni. Nie było tego dnia dyspensy na pożywanie pokarmów mięsnych (święto przypada w Wielkim Poście). Tymczasem obecnie w USA tego dnia spożywa się ogromne ilości kapusty i irlandzkiego boczku.
figura św. Patryka na wzgórzu Slane

Ale kto to był ów św. Patryk? Prawda jest taka, większość swojego życia pozostaje tajemnicą. Jedna z najbardziej znanych legend o św. Patryka głosi, ze wygnał on wygnał wszystkie węże ze Szmaragdowej Wyspy do oceanu i utonął. Philip M. Freeman z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis, autor książki o św. Patryku, uważa, że to nie prawda.

Wiadomo, że urodził się w Anglii w zamożnej rodzinie pod koniec IV wieku. Mając 15 lat został porwany przez irlandzkich piratów z posiadłości swoich rodziców w rzymskiej prowincji Brytanii i sprzedany w Irlandii, gdzie spędził sześć lat w niewoli. Po ucieczce, Patryk napisał w liście o "aniele", który we śnie powiedział mu, żeby został misjonarzem w Irlandii.

Freeman potwierdza, że Patryk uczęszczał został wyuczony na kapłana i ostatecznie wyświęcono go na biskupa. Nawrócił wielu Irlandczyków do chrześcijaństwa. Uważa się, że zmarł 17 marca, około 460 roku, a wiele wsi w całej Irlandii opłakiwała jego śmierć. Stąd właśnie święto.

Dzień Świętego Patryka została uznany za święto narodowe w Stanach Zjednoczonych, gdy w latach 80-tych XIX wieku do USA trafiły tysiące Irlandczyków w okresie głodu ziemniaczanego. Jednakże pierwsza amerykańska parada odbyła się w Nowym Jorku w dniu 17 marca 1762, kiedy irlandzcy żołnierze służący w angielskiej armii przemaszerowali przez miasto.

Co ciekawe, to nie zieleń była kolorem charakterystycznym dla św. Patryka, ale niebieski. Obecna emanacja szmaragdowego koloru bierze się ewidentnie od barwy kojarzonej z Irlandią, a nie patronem tej wyspy.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki