John Demianiuk nie żyje

User Rating: / 1
KiepskiSuper 

John Demjaniuk, strażnik obozu koncentracyjnego, nazistowski zbrodniarz wojenny nie żyje. Zmarł w Bawarii w domu opieki. Miał 91 lat. Informację lokalnego radia potwierdziła Komenda Główna Policji w Rosenheim. Prokuratura w Traunstein wszczęła już dochodzenie w sprawie zgonu.
John Demianiuk

Urodził się jako Iwan Demjaniuk w 1920 roku na Ukrainie. W 1940 roku mając 20 lat wstąpił do Armii Czerwonej. W 1942 roku dostał się do niemieckiej niewoli. Później zdecydował się jednak na współpracę z Niemcami i był szkolony w obozie SS w Trawnikach. Służył tam jako strażnik w obozie koncentracyjnym w Sobiborze.

Po wojnie Demjaniuk podawał się za uchodźcę. W 1952 roku zdołał wyemigrować do USA, gdzie przybrał imię John. W 1986 roku został wydany Izraelowi, a w 1988 roku, ze względu na współudział w zamordowaniu ponad 800 tysięcy Żydów, został skazany na karę śmierci. Po pięciu latach uniewinnił go Sąd Najwyższy Izraela. Bronił się, że legitymacja z obozu, to podróbka KGB. Wrócił do swojej rodziny w Seven Hills w stanie Ohio.

Główny Urząd Ścigania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu zażądał ponownego rozpatrzenia jego sprawy. W maju 2009 roku Demjaniuk, którego Stany Zjednoczone pozbawiły obywatelstwa, został deportowany do Niemiec.

Niemiecki sąd w maju ubiegłego roku uznał go za winnego pomocy w zamordowaniu 28 tysięcy Żydów w Sobiborze. Został skazany na 5 lat pobytu w zakładzie karnym. Trafił do domu opieki w Bad Feilnbach jako "wymagający opieki". Demjaniuk zostanie pochowany w Niemczech na koszt państwa.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki