Alianci chcieli uzbroić wojska Francji Vichy

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Do tej pory nieznane poufne dokumenty pokazują, że wyżsi rangą członkowie wojsk alianckich odbyli tajne spotkanie z przedstawicielami rządu Vichy we Francji, gdy obie strony walczyły naprzeciw siebie na Madagaskarze.
Francja Vichy

O spotkaniu nie tylko nie poinformowano Winstona Churchilla i Charlesa de Gaulle’a ale nawet wyraźnie zabroniono mówić im o tym w obawie przed ich reakcją.

W teczce oznaczonej „Most Secret” czytamy:

Wiedza na temat tego planu powinna być znacznie ograniczona. Byłoby niepotrzebnym informować o tym premiera czy MSZ nim rozpoczną się rozmowy.

Plan, który mogłyby zmienić bieg historii świata, zakładał zmuszenie do wycofania się armii niemieckiej z Francji. Następnie zasugerował, aby brytyjska armia uzbroiła osiem dywizji wojsk Vichy, które miały pomóc im wylądować w Bordeaux lub La Rochelle i utworzyć "korytarz" do transportowania dostaw na okupowane terytorium. Informacje te mają istotne konotacje dla rozumienia przez historyków związków między mocarstwami podczas II Wojny Światowej.

Państwo Vichy, oficjalnie neutralne, zostało wykorzystane w kilku rożnych bitwach, w tym w walkach w Syrii w 1941 roku i na Madagaskarze w 1942 roku.

Gdy w grudniu 1941 roku Churchill publicznie potępiał ludność francuską w Vichy, że leżą u stóp Hitlera, doradcy premiera Wielkiej Brytanii przeprowadzali tajne spotkanie w celu omówienia uzbrojenia tegoż państwa. Przedstawiciele Vichy przybyli do Londynu, aby spotkać się z anonimowymi urzędnikami brytyjskimi w spotkaniu sklasyfikowanym jako wysoce poufne przez marszałka polowego Alana Brooke’a.

Eric Grove, profesor historii morskiej na Uniwersytecie w Salford, powiedział, że zrobił wielkie oczy, gdy natrafił na te dokumenty.

Tacy jesteśmy. Z jednej strony walczymy z Vichy w Syrii i na Madagaskarze, a z drugiej chcemy ich uzbroić. Najbardziej interesujące jest, że plan był celowo realizowany za plecami Churchilla i de Gaulle’a. To pokazuje również, że Francja Vichy była pragmatyczna. Zabezpieczali się na wypadek wygranej zarówno Niemiec, jak i aliantów.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki