Odkryto zaginiony fragment Wielkiego Muru

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Na pustyni Gobi naukowcy odnaleźli zaginiony fragment Wielkiego Muru Chińskiego. Za pomocą Google Earth, międzynarodowa ekspedycja zdokumentowała istnienie około 100 kilometrów starożytnych murów w strefie granicznej w południowej Mongolii w sierpniu 2011 roku, jak wynika z publikacji w marcowym numerze National Geographic.
Ugadej syn Czyngis-Chana

Pustynne odkrycie jest wysokie miejscami nawet na 2,75 metra. Należy do sekwencji murów w Mongolii określanych zbiorczo jako Mur Czyngis-Chana.

Do tej pory ten mur istniał tylko jako słaby ślad. Teraz odkryliśmy prawdziwy mur, stojący wysoko i stanowiący główny element krajobrazu. Co więcej, nie jest to dzieło Czyngis-Chan, ale faktycznie zaginiony fragment Wielkiego Muru.

- napisał William Lindesay, kierownik ekspedycji, który podejrzewa, że mur był wyższy niż obecnie nawet o 2 metry.

Znalezisko znajduje się w przygranicznym ajmaku południowogobijskim.

Jesteśmy pierwsi, którzy przybyli tu w celu zbadania ruin. Miejscowi żołnierze poinformowali nas, że jesteśmy w ogóle pierwszymi obcokrajowcami, którym pozwolono wejść na ten teren.

- dodaje Lindesay.

Szukając wskazówek topograficznych w programie Google Earth zespół naukowców zlokalizował dwa dobrze zachowane, ale kontrastujące odcinki muru. Jedna część została wykonana głównie z mokrego błota i pustynnego krzewu zwanego saksauł, druga zaś głównie z bloków czarnej skały wulkanicznej. Ciemna skała bazaltowa wydaje się być oczywistym wyborem na odcinku, którzy przebiega przez pozostałości po wygasłych wulkanach.

Proste krawędzie bloków wskazują, że kamień był wydobywany, co wymagałyby dużej, zorganizowanej siły roboczej i efektywnego systemu transportu.

Starożytne teksty mongolskie sugerują, że tak zwany Mur Czyngis-chana został zbudowany jako ogrodzenie dla zwierząt przez jego syna Ugedeja, aby dzikie gazele na wchodziły na jego ziemie. Jednak niedawno znaleziony segment nie znajduje się w regionie, gdzie występowały gazele.

Nie ma powodu, aby budować mur chroniący przed zwierzętami na pustyni Gobi.

- uważa Jack Weatherford, zajmujący się historią Mongolii.

Datowanie radiowęglowe częściowo widocznych elementów z drewna i lin pochodzących ze ściany wskazuje, że budowa odcinka z saksaułu trwała ponad sto lat, od roku 1040 do roku 1160. Daty te sugerują, że dynastia Xixia zbudowała ten mur, albo przynajmniej odbudowała stare mury Chana. Ta północno-zachodnia dynastia chińska nie jest znana z tego, że brała udział w budowie Wielkiego Muru, ale w jednym aspekcie udział Xixia ma sens. Za jej panowania plemiona mongolskie rosły w siłę wykonując częste wypady na południe.

Jeśli ktoś wyobrazi sobie mur jako platformę z drewnianymi palami funkcjonującymi jako tarcza do osób znajdujących się na górze, to byłaby to skuteczna konstrukcja obronna.

- powiedział Lindesay.

Jednak ekspedycja nie znalazła na miejscu ani ceramiki, ani śmieci, ani monet, ani broni, ani nic innego, co sugerowałaby, że ta instalacja była kiedykolwiek obsadzona.

Wierzę, że ściana nie została ukończona, bo ktoś przemyślał lokalizację muru akurat tutaj, pośrodku pustyni.

- uważa naukowiec.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki