Nasza dwunożność to skutek walki o zasoby

User Rating: / 1
KiepskiSuper 

Większość z nas chodzi i nosi w rękach przedmioty każdego dnia. Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że dwunożność człowieka pojawiła się miliony lat temu jako przystosowanie się do przenoszenia nielicznych surowców wysokiej jakości. Tak wynika z badań opublikowanych w marcowym numerze Current Biology.
Szymapnsy

Zespół naukowców z USA, Anglii, Japonii i Portugalii badał zachowanie współczesnych szympansów jak rywalizowały o zasoby żywności, starając się zrozumieć, jakie uwarunkowania ekologiczne doprowadziły do powstania chodzącej na dwóch nogach dużej małpy (ok. 6 milionów lat temu), czyli przodka, od którego pochodzimy zarówno my, jak i szympansy.

Te szympansy stworzyły model warunków ekologicznych, w których nasi przodkowie mogli rozpocząć chodzenie na dwóch nogach.

- powiedział Brian Richmond z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona, członek zespołu badawczego.

Wyniki badań sugerują, że szympansy zaczęły chodzić na dwóch kończynach zamiast na czterech w sytuacjach, gdy trzeba było zmonopolizować jakieś zasoby, zwykle dlatego, że nie było ich pod dostatkiem w ich siedliskach i trudno było im przewidzieć, kiedy zobaczą je ponownie. Stanie na dwóch nogach pozwala wykonywać wiele więcej czynności jednocześnie, ponieważ uwalnia ręce. Z biegiem czasu częste korzystanie z aktywności na dwóch nogach może doprowadzić do zmian anatomicznych, które z kolei stają się elementem naturalnej selekcji, gdy istnieje silna konkurencja do pożywienia lub innych zasobów.

Zespół w Gwinei przeprowadził następujące badanie w Puszczy Bossou.

Naukowcy umożliwili szympansom dostęp do różnych kombinacji dwóch rodzajów orzechów – z palmy, popularnie dostępne w okolicy, i rzadkiego tam sandałowca. Monitorowano zachowanie szympansów w trzech konfiguracjach: (a) dostępne tylko orzechy palmowe, (b) dostępna mała ilość orzechów sandałowca, oraz (c) gdy orzechy sandałowca stanowiły większość dostępnych zasobów.

Kiedy rzadkie orzechy sandałowca były dostępne tylko w małych ilościach, szympansy transportowały na raz większe ich ilości. Podobnie, gdy orzechy sandałowca były w większości, szympansy całkowicie ignorował orzechy z plamy. Szympansy uznawały orzechy z sandałowca za wyżej cenione zasoby i rywalizowały o nie intensywniej.

W warunkach wysokiej konkurencji częstotliwość przypadków, w których szympansy stawały na dwóch nogach wzrosła czterokrotnie. Nie tylko mogły sięgnąć więcej surowca, ale także mogły go więcej przenieść za jednym zamachem (czasami używając nawet ust).

Nieco inne badanie, które trwała aż 14 miesięcy, w tej samej lokalizacji dostarczyło podobne wyniki. W warunkach konkurencji 35 procent szympansów aktywnie korzystało z poruszania się na dwóch nogach, gdy trzeba było przenieść jak najwięcej zasobów jednocześnie.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki