Google Doodle w rocznicę urodzin słynnego architekta

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Google Doodle świętuje 126. rocznicę urodzin Ludwiga Miesa van der Rohe, amerykańskiego architekta niemieckiego pochodzenia, powszechnie znanego jako Mies. Urodził się on 27 marca 1886 roku w niemieckim Akwizgranie.
Doodle w rocznice urodzin Ludwiga Miesa van der Rohe

Ludwig Mies van der Rohe, wraz z Walterem Gropiusem i Le Corbusierem, jest uważany za pioniera nowoczesnej architektury. Mies, podobnie jak wielu jemu współczesnych po I Wojnie Światowej, chciał ustanowić nowy styl architektoniczny, który mógłby reprezentować czasy nowożytne, tak jak klasyk i gotyk w swoich epokach. Stworzył wpływowy, dwudziestowieczny styl oparty na wyjątkowej czystości i prostocie.

Jego dojrzałe budynki wykorzystywały nowoczesne materiały, takie jak stal przemysłowa i szklane płyty, do określenia wnętrz. Dążył do architektury w minimalnych ramach wobec domniemanej wolności otwartej przestrzeni. Nazywał swe budynki „skórą i kośćmi” architektury. Szukał racjonalnego podejścia, które mogłoby przeprowadzić przez proces tworzenia projektu architektonicznego. Jest często wiązany z aforyzmami: "mniej znaczy więcej" i "Bóg tkwi w szczegółach".

Budynek przedstawiony w doodle’u Google’a to Crown Hall, znajdujący się w Chicago, będący siedzibą College of Architecture w Instytucie Technologicznym Illinois. Powstał w latach 1950-56 i jest uważany za jedno największych dzieł Miesa. Ta szklana konstrukcja oparta na stalowych ramach wydaj się być jednym z najbardziej znaczących przykładów dwudziestowiecznego ruchu modernistycznego.

Inne znane budynki autorstwa van der Rohe to Farnsworth House w Plano w stanie Illinois, Lake Shore Drive Apartments w Chicago, Seagram Building w Nowym Jorku, Muzeum Sztuk Pięknych w Houston i Neue Nationalgalerie w Berlinie. Mies zmarł 17 sierpnia 1969 roku w Chicago w wieku 83 lat.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki