Nowy wiek Wielkich Rowów Afrykańskich

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Jak wynika z badań opublikowanych 26 marca w Nature Geoscience konieczne będzie ponowne zdefiniowanie wpływu zmian w skorupie ziemskiej na ewolucję człowieka. Wielkie Rowy Afrykańskie uznawane za kolebkę gatunku ludzkiego mogły powstać się znacznie wcześniej, niż wcześniej sądzono.
Wielkie Rowy Afrykańskie

Uważamy, że zachodnia część szczeliny powstała około dwudziestu pięciu milionów lat temu i jest w przybliżeniu równie stara jak część wschodnia, a nie znacznie młodsza, jak dotychczas utrzymywano. Jest to o tyle ważne, że Wielkie Rowy są podstawą najważniejszych, a nasze badanie ma poważne konsekwencje dla zmian środowiska naturalnego i krajobrazu, które stanowią tło dla tej ewolucyjnej historii.

- powiedział Michael Gottfried, profesor geologii z Uniwersytetu Stanowego Michigan.

Gottfried był członkiem międzynarodowego zespołu pod kierunkiem Erica Robertsa z australijskiego Uniwersytetu Jamesa Cooka, który dodał, że wyniki mają istotne znaczenie dla zrozumienia modeli zmian klimatycznych, rozwoju zwierząt i rozwoju krajobrazu Afryki.

Wielki Rów składa się z dwóch segmentów: zachodniego, który przebiega przez Etiopię i Kenię, oraz zachodniego, którzy tworzy gigantyczny łuk od Ugandy do Malawi łącząc słynne jeziora afrykańskie. Tradycyjnie uważa się, że wschodni segment jest znacznie starszy i rozwijał się 15-25 milionów lat wcześniej niż segment zachodni. Badanie dostarcza nowych dowodów, że te dwa pęknięcia powstały w tym samym czasie niemal podwajając wiek inicjacji zachodniego segmentu.

Kluczowym dowodem w tym badaniu jest odkrycie mającego około 25 milionów lat jeziora Rukwa a w nim osadów rzecznych obfitych w popiół wulkaniczny i skamieniałości kręgowców.

- powiedział Eric Roberts.

Wyniki badań sugerują, że około 25 do 30 milionów lat temu nastąpiło rozległe wypiętrzenie w Afryce Wschodniej, a po nim ponowne ukształtowanie biegu dużych rzek, jak Kongo czy Nil, które tworzą odrębne krajobrazy i klimat charakterystyczny dla dzisiejszej Afryki.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki