Ogień - największy wróg dinozaurów?

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Straszliwe dinozaury nie musiały obawiać się wielu drapieżników, jednak intensywne i częste pożary mogły być realnym zagrożeniem podczas ich panowania. Wydaje się, że pożary odcisnęły swoje piętno na archeologiczne w postaci węglowych depozytów.
Albertozaur z kredy

Naukowcy odkryli liczne i rozległe pożary analizując ilość węgla w zapisie kopalnym. Stworzyli globalną bazę depozytów węgla drzewnego w kredzie (okres od 145 mln do 65 mln lat temu). Wiele z tych złóż jest związanych ze „składami” skamieniałości dinozaurów.

Węgiel drzewny jest pozostałością spalonych roślin, które łatwo zachowują się w zapisie kopalnym.

- tłumaczy Andrew C. Scott, profesor z londyńskiego Royal Holloway University.

Wiele czynników mogło napędzać te pożary, które najprawdopodobniej były wywoływane przez uderzenia piorunów. Globalne temperatury były na ogół wyższe niż są dzisiaj, z powodu efektu cieplarnianego w atmosferze. Wyższe poziomy tlenu wypełniały pradawną atmosferę i stawały się paliwem dla ognia.

Dlatego pożary były tak powszechne. Inaczej niż obecnie, paliły się także rośliny o wyższej zawartości wilgoci.

- powiedział Ian Glasspool, kurator z Muzeum Historii Naturalnej w Chicago.

Pożary miały ogromny wpływ ekologiczny, gdyż pozbawiały środowisko roślin. Rozległe pożary mogłoby zakłócać otoczenie, w którym żyły dinozaury i inne pradawne istoty. Oznaczało także wyższy poziom cyrkulacji roślinnej, bo po spaleniu składniki odżywcze wracały do gleby.

Do tej pory praktycznie nie brano pod uwagę wpływu, jaki pożary miały na środowisko, nie tylko poprzez niszczenie roślinności, ale także przyspieszanie erozji i zwiększanie ryzyka powodzi po sztormach (ciepło z pożarów może zmniejszać stabilność gleb, co zwiększa ich erozję).

- powiedział Andrew C. Scott.

Naukowcy badają obecnie wpływ, jaki te pożary mogły mieć na społeczności dinozaurów.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki