Podczas budowy autostrady odkryto sanktuarium Asklepiosa

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Archeolodzy w Grecji natknęli się na pozostałości sanktuarium Asklepiosa, starożytnego boga uzdrawiania, podczas budowy autostrady w środkowej Grecji.
Budowa autostrady obok miasta Lamia

Mieliśmy prawdziwe szczęście natrafić na to nieznane wcześniej sanktuarium. Miało to miejsce tuż przed upływem terminu trwania naszych wykopalisk przed oddaniem w ręce ludzi wykonujących prace budowlane. W ciągu sześciu miesięcy przeprowadziliśmy prace, które mogły trwać co najmniej dwa lata.

- powiedziała nadzorująca prace archeolog Maria-Fotini Papaconstantinou.

Sanktuarium odnaleziono około 200 kilometrów na północ od Aten, na obrzeżach zabytkowego miasta portowego Dafnounta, niedaleko obecnego miasta Lamia. Pochodzi z piątego wieku przed naszą erą i jest jednym z najstarszych (i najlepiej zachowanych) związanych z kultem Asklepiosa, zwanego także Eskulapem, jakie kiedykolwiek odkryto w Grecji.

Ma dość skromne wymiary – 30 na 15 metrów – co sugeruje, że leżało nieopodal małego, prowincjonalnego miasteczka.

- powiedziała pani Papaconstantinou.

Na pozostałości natrafiono podczas budowy autostrady Patras-Ateny-Saloniki w latach 2005-2007. Ich tożsamość została powierzona dopiero dzięki odkryciu przedmiotów, klejnotów i skorup w kształcie węża noszących imię boga uzdrawiania. Asklepios, syn boga światła Apollina, nosił laskę oplecioną wężem, co pozostaje do dziś symbolem medycyny.

Cała świątynia została kamień po kamieniu zabrana przy użyciu żurawi i odbudowana w sąsiadującym z nim miejscu, gdyż leżała bezpośrednio na drodze wytyczonej autostrady.

Największe greckie sanktuarium Asklepiosa znajduje się w Epidauros w południowej części Peloponezu. Posiada kąpiele lecznicze, pokoje, salę jadalną i strefa inkubacji snów – niemal jak we współczesnym spa.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki