Kontrowersyjna teoria na temat dinozaurów

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Jak dowodzi jeden z brytyjskich naukowców, dinozaury były zbyt duże, aby wędrować po ziemi i dlatego musiały żyć w wodzie. Taką kontrowersyjna teorię przedstawił we wtorek.
Brian J. Ford

Jej autorem jest profesor Brian J. Ford, niezależny biolog, który powiedział magazynowi naukowemu Laboratory News, że prehistoryczne stwory nie były w stanie poradzić sobie z ogromnym ciałem i uciążliwymi ogonami poruszając się same na dwóch nogach. Jego zdaniem wyewoluowało one w płytkiej wodzie i mieszkały w środowisku wodnym, które wspierało ich wagę.

Ilekroć pokazują nam te obrazy, zawsze widać to samo. Ogromne dinozaury przemierzające jałowe pustynie trzymające w górze ogony, gdy rozglądają się za potencjalną ofiarą. To nie ma sensu.

- uważa profesor Ford.

Jeśli jednak wyobrazimy sobie, że środowiskiem byłą woda, to nagle zaczyna mieć sens. Ogromny ogon jest pławny, utrzymujący się na wodzie. Pomaga w pływaniu. Nagle otoczenia staje się przyjazne.

- dodaje Ford.

Zdaniem tego biologa archeolodzy sporadycznie znajdowali ślady ogona z odciskami łap dinozaurów, co wspiera tę teorię. Umięśnione ogony wspierały poruszanie się w wodzie, a nie podczas ciągnięcia ich po ziemi.

Dr Paul Barrett, badacz dinozaurów z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, zakwestionował pomysł, jakoby dinozaury władały w wodzie a nie na ziemi.

Dekady badań wykazały niezbicie, że dinozaury były wyjątkowo dobrze przystosowane do życia na lądzie. Wiele funkcji takich jak ślady, struktura nóg, rąk i kręgosłupa, gniazda i zawartości jelit dinozaurów, to wszystko pokazuje, że spędzały one większość swojego czasu na lądzie i mogły utrzymywać swoje zwaliste ciała bez konieczności taplania się w prehistorycznych bagnach.

- powiedział dr Barrett.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki