Deutsche Bahn obawia się milionowych pozwów

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Niemieckie koleje Deutsche Bahn zatrudniły kancelarię prawną i agencję PR w Stanach Zjednoczonych, aby przygotować się na rozpatrywane przez Kongres rozwiązania prawne, które pozwoliłby osobom, które przeżyły Holokaust, pozywać w amerykańskich sądach europejskich przewoźników kolejowych za doznane szkody. Gdyby proponowane rozwiązanie legislacyjne zostało przyjęte, DB mogłoby się spodziewać milionowych pozwów.
logo DB

Agencja PR, która specjalizuje się w rozwiązaniach kryzysowych, ma również na celu promowanie lobbowanie w Waszyngtonie punktu widzenia Deutsche Bahn. Rzecznik DB potwierdził zatrudnienie takiej firmy, ale wycofał się od dalszych komentarzy.

Propozycja ustawy o nazwie Holocaust Rail Justice Act pozwoliłaby ocalałym, którzy byli przewożeni przez francuskie koleje państwowe SNCF do hitlerowskich obozów zagłady podczas niemieckiej okupacji Francji pozywanie ich w amerykańskich sądach. Senator Charles Schumer mówi, że z ponad 76 tysięcy Żydów, bojowników ruchu oporu i amerykańskich więźniów wywiezionych do obozów w pociągach SNCF przeżyło tylko około 3 procent.

W przeszłości pozwy przeciw SNCF w Stanach Zjednoczonych upadały z powodu mglistej sytuacji prawnej. Foreign Sovereign Immunitety Act znacząco utrudniał pozywanie innych krajów lub podmioty będące własnością rządów w amerykańskich sądach, ale nowy Holocaust Rail Justice Act zmieniłby sytuację. Pozwoliłby to również nieamerykańskim obywatelom, na składanie pozwów w amerykańskich sądach.

Choć Holocaust Rail Justice Act wyraźnie wymienia SNCF, jego język jest na tyle szeroki, że może objąć także Deutsche Bahn, która była znana jako Deutsche Reichsbahn w okresie nazizmu, a także inne, europejskie koleje narodowe, które miały współudział w zbrodniach nazistowskich przeciwko ludzkości. Jednak niektórzy eksperci twierdzą, że porozumienie, które Stany Zjednoczone i Niemcy podpisały w 2000 roku, zamyka sprawę wszelkich roszczeń z udziałem niemieckich podmiotów.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki