Krewny T. rexa największym upierzonym dinozaurem

User Rating: / 1
KiepskiSuper 

Paleontolodzy od ponad dekady wiedzę, że niektóre małe dinozaury były upierzone jak ptaki. Obecnie trzy okazy nowego tyranozauroida w północno-wschodnich Chinach pokazują, że co najmniej jeden duży dinozaur też był upierzony.
Yutyrannus Huali

Nowy gatunek został nazwany Yutyrannus Huali, co w mieszaninie łaciny i mandaryńskiego oznacza "pięknego, pierzastego tyrana". Trzy okazy zostały znalezione w jednym z kamieniołomów w złożach kredowych w prowincji Liaoning. Znalezisko zostało opisane w najnowszym numerze Nature.

Pióra Yutyrannusa, to były proste włókna. Bardziej przypominały puch u piskląt niż sztywne pióra dorosłych ptaków.

- wyjaśnia profesor Xu Xing z Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii w Pekinie, główny autor badania.

Naukowcy szacują, że dorosły Yutyrannus mógł mieć około 9 metrów długości i ważył około 1400 kg, co czyni go znacznie mniejszym niż jego niesławny krewny tyranozaurus rex, ale i tak 40 razy cięższego niż największego znanego dotychczas pierzastego dinozaura beipiaozaura. Duży rozmiar i puszysta struktura raczej wykluczały latanie, ale pióra mogły służyć Yutyrannusowi do czegoś innego – pełniły funkcję izolacji.

Idea, że prymitywne pióra mogły służyć do izolacji zamiast do latania, krąży już od dłuższego czasu. Jednak wielkie zwierzęta zazwyczaj nie mają problemów z zachowywaniem ciepła, natomiast mają potencjalne problemy z przegrzewaniem. To sprawia, że kudłaty Yutyrannus jest niemałą niespodzianką.

- powiedział dr Corwin Sullivan, kanadyjski paleontolog biorący udział w badaniu.

Wyjaśnieniem mogą być kwestie klimatyczne, twierdzą naukowcy. Podczas kredy było na ogół bardzo ciepło, Yutyrannus żył w środkowej części wczesnej kredy, kiedy temperatury są były nieco chłodniejsze. Gigantyczny T. rex i jego najbliżsi krewni żyli dla odmiany w ciepłych warunkach późnej kredy. Fragmenty zachowanej skóry wskazują u tych zwierząt na występowanie łusek a nie piór, ale nie można całkowicie wykluczyć, że były częściowo opierzone.

Yutyrannus dramatycznie zwiększa zakres wielkości dinozaurów, dla których mamy potwierdzone ślady piór. Jest zatem możliwe, że pióra były znacznie bardziej rozpowszechnione, przynajmniej wśród mięsożernych dinozaurów, niż większość naukowców mogłoby pomyśleć choćby kilka lat temu.

- podsumował profesor Xu.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki