Doodle w rocznicę urodzin Roberta Doisneau

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Google świętuje dzisiaj setną rocznicę urodzin francuskiego fotografa Roberta Doisneau poprzez czarno-białego Doodle’a składającego się ze zdjęć artysty. W cztery zdjęcia zostały wkomponowane litery tworzące słowo „Google”.
Doodle w rocznicę urodzin Roberta Doisneau

Robert Doisneau, francuski fotograf, urodził się 14 kwietnia 1912 w Gentilly pod Paryżem. Jest znany dzięki obrazowi z roku 1950 pt.: Le Baiser de l'Hôtel de Ville (pocałunek w Hotelu de Ville), na którym przedstawiona jest para całująca się na jednej z ruchliwych ulic francuskiej stolicy.

Zasłynął ze swoich niezwykłych umiejętności fotografowania ulicy a także zabawnych obrazów francuskiego życia codziennego. Doisneau nie tylko fotografował, ale także opublikował ponad dwadzieścia książek, które przedstawiają osobiste chwile w życiu mieszkańców Paryża.

Gdy zainteresował się fotografią, miał 16 lat. Zaczął pracować w Atelier Ullmann, studio grafiki kreatywnej, i pomagał jako asystent operatora. W 1931 roku dobrowolnie porzucił pracę i zatrudnił się jako asystent fotografa Andre Vigneau. W roku 1932 sprzedał swoje pierwsze opowiadanie fotograficzne magazynowi Excelsior.

Później został zatrudniony jako fotograf reklamowy w firmie Renault. W tym samym czasie zaczął przejawiać zainteresowanie fotografowaniem ludzi. Zwolniono go z pracy w 1939, gdyż niemal bez przerwy się spóźniał. Został zmuszony do pracy na własny rachunek, zaczął więc robić pocztówki, aby zarobić na życie.

Zdobył wiele nagród, w tym:

  • Balzac Prize w 1986 roku (Honoré de Balzac)
  • Grand Prix National de la Photographie w 1983 roku
  • Niépce Prize w 1956 roku (Nicéphore Niépce)
  • Kodak Prize w 1947 roku

Zrobił też w 1973 roku krótki film pt.: Le Paris de Robert Doisneau.

Fotografie uczyniły Doisneau popularnym wśród mieszkańców Paryża. Wiele z jego zdjęć z końca II Wojny Światowej było latach 50-tych ubiegłego stulecia wykorzystane w kalendarzach i pocztówkach. Stały się też symbolem francuskiego stylu życia.

Doisneau w 1936 roku ożenił się z Pierrette Chaumaison, z którą miał dwie córki: Annette i Francine. Pierrette cierpiała na chorobę Alzheimera i zmarła w 1993 roku. Sześć miesięcy później Doisneau zmarł cierpiąc na ostre zapalenie trzustki.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki