Co kryją w sobie chińskie nazwiska?

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Co nazwiska mogą powiedzieć o kulturze, genach i historii naszego społeczeństwa? Na to pytanie próbują odpowiedzieć chińscy naukowcy, którzy prześledzili ewolucję nazwisk w całych Chinach. Badania, opublikowane w American Journal of Physical Anthropology, ujawniają, jak nazwiska mogą działać jako genetyczna pieczęć, pozwalając naukowcom prześledzić pochodzenie, zrozumieć migracje i wydarzenia historyczne, które ukształtowały współczesne Chiny.
mapa obrazująca Okres Wiosen i Jesieni w Chinach

Pod względem nazwisk Chińczycy są unikatowi. 1,28 miliarda osób dzieli zaledwie 7327 nazwisk. Co więcej, 100 najczęściej używanych nazwisk obejmuje 85% populacji. Dzięki temu chińskie nazwiska zawierają więcej informacji kulturalnych i genetycznych, niż w większości innych krajów.

- powiedział dr Jaiwei Chen z Uniwersytetu Pekińskiego.

Nazwiska są dziedziczone w linii męskiej, co oznacza, że mogą być uznane za markery genów z chromosomem Y. Oznacza to, że badanie dystrybucji nazwisk może pomóc nam zrozumieć genetyczne struktury i historyczne zachowania społeczne, takie jak rola migracji.

Zespół skupia się na wpływie migracji na zmiany w strukturze populacji Chin. W Europie Zachodniej większość populacji została ustabilizowana w długim okresie czasu. Jednak dla odmiany w Stanach Zjednoczonych imigracja miała o wiele większy wpływ, szczególnie podczas napływu ludności w wiekach XIX i XX.

Chiny wyróżnia z powyższych modeli o 4000-letnią historią zapisywania nazwisk sięgającą dynastii Xia (XXI-XVI wiek p.n.e.). Dystrybucja nazwisk była spójna od dynastii Song 900 lat temu, a ze względu na konfucjańską kulturę zostały dobrze zachowane przez pokolenia.

Zespół odkrył najwyższy poziom różnorodności nazwisk w basenie rzeki Jangcy, szczególnie w jej dolnym biegu. Ich zdaniem jest to wynikiem wielu wielkich migracji z całej historii Chin.

Historycznie 97 z 100 nazwisk pochodzi z Okresu Wiosen i Jesieni (722-476 p.n.e.) i Okresu Walczących Królestw (476-221 p.n.e.), kiedy terytorium Chin ograniczało się do równin centralnych. Istnieje wiele historycznych migracji z centralnych równin nad rzekę Jangcy i w rezultacie ludność wokół basenu składa się z lokalnych mieszkańców i historycznych grup migrantów.

Zespół naukowców odkrył również, że dystans genetyczny między trzema chińskimi północno-wschodnimi prowincjami i wschodnią prowincją Shandong była bardzo mała, choć obejmują one szeroki obszar geograficzny. Wynika to z historycznej migracji znanej jako "odważna podróż do północno-wschodnich Chin", w której uczestniczyło 20 milionów ludzi podróżujących do słabo zaludnionych prowincji.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki