Dlaczego dinozuary znosiły małe jaja?

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Nowe badania mogą wyjaśnić wiele tajemnic dotyczących dinozaurów, m.in. dlaczego olbrzymie gatunki miały tak małe potomstwo, dlaczego nielatające dinozaury wyginęły i dlaczego współczesne ptaki latają.
narodziny dinozaurów

Artykuł opublikowany w czasopiśmie Biology Letters określa, jak ssaki i ptaki - ale nie nielotne dinozaury – były w stanie przeżyć wielkie wymieranie 65,5 mln lat temu. Duży rozmiar ciała i jajorodność, wraz z wygłodniałymi ssakami, nie pozwoliły już na to dinozaurom.

Po wielkim wymieraniu duże dinozaury ponownie próbowały rozwinąć duży rozmiar, ale by uciec z pułapki konkurencji, musiały stać się zwierzętami znacznie większymi, ważącymi wiele ton.

- stwierdziła główny autor publikacji Daryl Codron, badacz z Uniwersytetu w Zurychu, i dodaje:

Wydaje się, że ptaki po prostu nie mogły być większe.

Chociaż duże ptaki nielotne istnieją do dzisiaj, są one dalekie od gigantycznych zauropodów i innych dużych nielotnych dinozaurów.

Na potrzeby badań Codron i jego zespół symulował zarówno ssacze jak i dinozaurze wspólnoty obejmujące gatunki w 27 skategoryzowanych rozmiarach od największych do najmniejszych znanych gatunków w każdej z grup. Następnie wykorzystali obliczenia matematyczne do symulacji, co mogłoby się stać z dorosłymi i nieletnimi osobnikami w oparciu o rozmiar i konkurencyjność zasobów.

Podczas gdy duże ssaki mogły mieć większe dzieci, dinozaury zetknęły się z ograniczeniami fizycznymi składania jaj. Właśnie dlatego ogromne dinozaury o wadze do 150 ton miały bardzo małe potomstwo.

Nie można mieć bardzo dużego jaja z bardzo cienką powłoką, gdyż mogłoby się po prostu połamać. Powłoka ma ograniczoną grubość. Nie może być zbyt gęsta, by gazy mogły swobodnie przez nią przenikać, inaczej zarodek nie miałby dostępu do tlenu. Dla małych zwierząt jajorodnych to nie jest problem, jednak oznacza to także, że duże zwierzęta także musiały produkować małe jaja.

- tłumaczy Daryl Cordon.

Odkąd bardzo duże dinozaury musiały konkurować z osobnikami dorosłymi średniej wielkości, ograniczenia rozmiaru jaj oznaczały, że dinozaury mogły być tylko małe lub ogromne – nic pomiędzy. Tymczasem ssaki wypełniły wszystkie nisze rozmiarów ciała, jakie były do dyspozycji.

Gdy kataklizm 65,5 mln lat temu przerzedził większe dinozaury, zostało mniej osobników, którymi mogły wypełnić puste miejsca w łańcuchu pokarmowym. Ssaki się rozwijały, a nielotne dinozaury zniknęły.

Teoria ta jest w stanie wytłumaczyć, dlaczego żyjące dinozaury, czyli ptaki, przetrwały i wyewoluowały latanie.

Codron powiedział:

Nie ma dowodów, że ssaki były zróżnicowane w czasach dinozaurów, choć mogły żerować na małych osobnikach dinozaurów i ich jajach. Małe dinozaury po prostu musiały znaleźć nową niszę wolną od ssaków, ponieważ cierpiały na konkurencję zarówno między sobą, jak i ze strony ssaków.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki