Byki zamiast Zefirów, czyli historii nazw w NBA ciąg dalszy

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Wczoraj pisaliśmy na naszym portalu historycznym o pochodzeniu nazw zespołów należących do NBA z Konferencji Zachodniej. Dziś pora na bliższy nam Wschód. Widać tutaj istotną różnicę zarówno w tendencjach do nadawania nazw, jak i w ich mniej skomplikowanej ilości przenosin. Pojawiają się za to znacznie silniejsze odniesienia do historii kraju.
logo New York Nets

Charlotte Bobcats. NBA ogłosiła w czerwcu 2003 roku, że pojawi się koncesja nr 30. Po przeprowadzce Charlotte Hornets do Nowego Orleanu, NBA wróciła do Charlotte. Zespół przyjął nazwę Bobcats, czyli rysie, które są typowe dla Karoliny, choć rzadko widywane ze względu na ich nocny tryb życia. "Nikt nie chce spotkać dzikiego rysia w lesie i chcemy ten sam strach wywoływać u naszych przeciwników” powiedział Bob Johnson, właściciel zespołu.

Milwaukee Bucks. Nazwa zespołu, oznaczająca samca jelenia, została wybrana spomiędzy 14 tysięcy zgłoszeń, które nadesłano w 1968 roku. Zwycięzca otrzymał od klubu samochód.

Chicago Bulls. W 1966 roku stali się dziesiątym członkiem NBA. Poszukiwano nazwy, która też miałaby jedną sylabę, jak inne zespoły z tego miasta: Bears, Sox Cubs i Hawks. Richard Klein, pierwszy właściciel, wyjaśnił genezę następująco: "Chicago było światową stolicą wołowiny Początkowo chcieliśmy nazwę Matadors lub Toreadors ale żaden zespół z trzysylabową nazwą, z wyjątkiem Canadiens, nie odniósł sukcesów. Gdy wraz z żoną i dzieckiem zastanawiałem się nad nazwą, mój syn powiedział – tato, to jest jak bycze gówno. No i dlatego nazywamy się byki, czyli Bulls.”

Cleveland Cavaliers. Czasopismo Cleveland Plain Dealer zorganizowało konkurs w 1970 na nazwę nowego członka NBA. Zwycięzcą został Jerry Tomko: "Cavaliers (rycerze) oznaczają grupę ludzi nieustraszonych i odważnych, którzy nigdy nie poddają się bez względu na przeszkody."

Boston Celtics. Whirlwinds, Olympians i Unicorns były wśród nazw, gdy tworzono pierwszy zespół NBA w 1946 roku. „Chcieliśmy jednak oddać hołd drużynie Celtics z Nowego Jorku (grali w latach 1914-1939), a poza tym Boston jest pełen Irlandczyków.” Powiedział Walter Brown.

Atlanta Hawks. W 1946 roku stworzono zespół Blackhawks, czyli czarne jastrzębie, należący do trzech miast z Mississippi: Moline, Rock Island i Davenport. Stąd w 1949 roku w NBA pojawili się Tri-Cites Blackhawks. W 1951 roku zespół przeniósł się do Milwaukee, gdzie nazwę skrócono do Hawks. W 1955 roku trafili do St. Louis a w 1968 do Atlanty.

Miami Heat. Proponowanych nazw było ponad 5000, w tym Sharks, Barracudas, Flamingos, Palm Trees, Beaches, Heat, Suntan, Tornadoes czy Floridians. Wybrano Heat, bo „gorąco, to jest to, co przychodzi ci do głowy, gdy myślisz o Miami,” powiedział Zev Bufman, współwłaściciel zespołu, gdy w 1988 roku zespół stał się członkiem NBA.

New York Knicks. Termin Knickerbockers odnosi się do holenderskich osadników, którzy przybyli do Nowego Świata w XVII wieku w charakterystycznych spodniach podwijanych tuż poniżej kolan. Kilku członków zarządu w 1946 roku wrzuciło propozycje nazwy do kapelusza i wylosowano właśnie taką.

Orlando Magic. W 1987 roku nadesłano 4296 propozycji na nazwę nowego zespołu. Komitet pozostawił cztery: Heat, Juice, Magic i Tropics. Uznano, że gorąco będzie miało negatywne konotacje, że sok nie zostanie dobrze przyjęty, bo właśnie burze zniszczyły plantacje cytrusów, zaś Tropics bardziej pasowałoby do Południowej Florydy, a do Orlando ze środka stanu. Siedmioletnia córka Pata Williamsa (byłego dyrektora Sixer, który założył nowy zespół wraz z właścicielem Jimem Hewittem), Karen powiedział po kilku dniach spędzonych w Orlando, że to miasto jest magiczne. Stąd też ostatecznie zespół nazwano Magic.

New Jersey Nets. W ABA w 1967 grali New Jersey Americans grał w ABA i przenieśli się do Nowego Jorku. Nazwę zmieniono na Nets, w nawiązaniu do siatki od kosza, gdyż przypominało inne lokalne nazwy drużyn, jak Jets z NFL i Mets z MLB. Przed wstąpieniem do NBA w 1977 roku zespół wrócił jednak do New Jersey pozostawiając jednak dotychczasową nazwę.

Indiana Pacers. Ekipa narodziła się w ramach ABA. Nazwa Pacers odnosi się do samochodów dyktujących tempo w wyścigach w Indianapolis 500 przed startem biegu (podobnie jak safety car w F1). Gdy zespół został włączony w szeregi NBA w 1976 roku, zachował swą nazwę.

Detroit Pistons. Zespół został założony w ramach NBL jako Fort Wayne Zollner Pistons od nazwy fabryki tłoków silnikowych należącej do właściciela zespołu Freda Zollnera. W 1948 roku usunięto człon Zollner i pod tą nazwą zespół stał się jednym z twórców NBA po połączeniu NBL i BAA. W 1957 roku zespół przeniósł się do Detroit.

Toronto Raptors. Pierwszy mecz w ramach BAA rozegrano w Toronto pomiędzy Huskies i New York Knicks w 1946 roku. Kanadyjski zespół przestał jednak istnieć po zakończeniu sezonu. NBA odebrało w 1993 roku petycje, aby stworzyć zespół w Toronto. Ogłoszono konkurs na nazwę, na który przysłano ponad 2000 propozycji, w tym Beavers, Bobcats, Dragons, Grizzlies, Hogs, Raptors, Scorpions, T-Rex, Tarantulas i Terriers. Wybrano ostatecznie Raptors.

Philadelphia 76ers. Początki zespołu sięgają 1949 roku, kiedy 6 drużyn z NBL dołączyło do BAA tworząc NBA. Jeden z tych zespołów, Syracuse Nationals stało się Philadelphia 76ers, gdy wiosną 1963 roku dwóch obywateli Filadelfii wykupiło zespół. Zorganizowano konkurs, na nową nazwę i wygrał Walt Stalberg z New Jersey spośród ponad 500 innych propozycji. Za tą nazwą optowało wielu, ale jury przekonało przede wszystkim uzasadnienie: "w hołdzie tym odważnym ludziom, którzy dali temu narodowi niepodległość."

Washington Wizards. Zespół z Baltimore nazwano Bullets, czyli pociski, od fabryki amunicji, który szybko zniknął. Pojawili się Chicago Packers (a później Chicago Zephyrs), a w 1963 roku wrócono do nazwy Bullets w 1963 roku. W 1996 roku Abe Pollin postanowił zmienić nazwę na coś mniej agresywnego. Zdecydował się na czarodziejów z ich tajemną moc do czynienia rzeczy niesamowitych.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki