Baza archiwalnych zdjęć Nowego Jorku dostępna w Internecie

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Dwóch mężczyzn znaleziono martwych na dnie szybu windy w 12-piętrowym budynku na Manhattanie. Jedno ciało leżało na drugim.
zdjęcie zapraszające do odwiedzenie internetowej galerii

To zdjęcie z miejsca zbrodni wykonane 24 listopada 1915 roku jest jednym z 870 tysięcy zdjęć Nowego Jorku udostępnionych publicznie w Internecie. Wydział Archiwalny oficjalnie ogłosił we wtorek debiut bazy zdjęć.

Wyciągnięte z Archiwum Miejskiego spośród ponad 2,2 miliona zdjęć sięgających połowy XVIII wieku fotografie przedstawiają wszelkie odsłony tego wielkiego miasta – od okazałych portów i mostów do brutalnych zabójstw gangsterów.

Realizacja projektu zajęła cztery lata.

Wszyscy wiedzieliśmy, że mieliśmy fantastyczne kolekcje zdjęć, o jakich nikt by nawet nas nie podejrzewał.

- powiedział Kenneth Cobb z Wydziału Archiwalnego.

Wykonane głównie przez anonimowych pracowników komunalnych niektóre ze zdjęć pojawiły się w publikacjach, ale większość z nich była dostępna tylko dla odwiedzających siedzibę archiwum w dolnym Manhattanie. Badacze, miłośnicy historii, filmowcy, genealogowie i obrońcy zabytków to grupy, które mogą uznać cyfrową kolekcję za użyteczną. Jednak każdy może wyszukiwać zdjęcia, udostępniać je poprzez portale społecznościowe lub zakupić ich wydruki.

Galeria zawiera zdjęcia z największej kolekcji dowodów wymiaru sprawiedliwości w całym świecie anglojęzycznym, repozytorium, które posiada szklane fotografie wykonane przez nowojorską policję (NYPD). Korzysta także ze zbioru ponad 800 tysięcy kolorowych zdjęć wykonanych aparatem 35 mm każdego budynku w mieście w połowie lat 80-tych ubiegłego stulecia, aby zaktualizować akta. Ze względu na ograniczenia technologiczne i finansowe, cyfrowe galeria nie objęła cennej kolekcji 720 000 zdjęć każdego budynku miasta od 1939 do 1941 roku. Jednak baza danych wciąż rośnie, a dział planuje dodawać kolejne fotografie.

Maira Liriano, kierownik działu historii i genealogii Nowojorskiej Biblioteki Publicznej, powiedziała, że kolekcje zdjęć są przedmiotem szczególnego zainteresowania badaczy. Na przykład osoby starające się przywrócić domom ich historyczny wizerunek, często odwiedzali archiwum miejskie, aby zobaczyć, jak budynki wyglądały jak w latach 490-tych czy 80-tych.

Bardzo interesująca jest oczywiście część dotycząca przestępstw wykonana przez funkcjonariuszy NYPD. Przedstawiona na początku artykułu scena jest jednym z przykładów. Jak wynika z policyjnego raportu dwaj mężczyźni próbowali okraść firmę drogich jedwabi na piątym piętrze, ale zginęli podczas napadu. Między 11 a 10 piętrem odnaleziono zwoje jedwabiu warte wówczas 500 dolarów.

Luc Sante, pisarz i profesor fotografii w Bard College w Annandale-on-Hudson, który użył zdjęć z kolekcji policji w książce z 1992 roku pt.: Dowody, powiedział:

Te zdjęcia są niezwykłe. Brutalne, ale również bardzo piękne.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki